5 miejsc, w których wykorzystywany jest kompresor śrubowy

Kompresory śrubowe to urządzenia wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu. Są przydatne w trakcie budowy rozmaitych maszyn i produktów o zróżnicowanej konstrukcji. Istnieje wiele różnych typów kompresorów śrubowych, które wykorzystuje się w różnych branżach i do różnych dziedzin. Sprawdź, w jakich miejscach na pewno wykorzystywana jest ta maszyna.

Kompresor śrubowy – co to takiego?

Kompresor, czyli inaczej sprężarka śrubowa to urządzenie służące do wykorzystywania sprężonego powietrza w różnych celach. Są przydatne przede wszystkim w innowacyjnych przedsiębiorstwach przemysłowych, które zajmują się produkcją maszyn, a także w przemyśle spożywczym, budowlanym i innych. Tego typu urządzenia charakteryzują się wysoką niezawodnością i są bardzo popularne głównie ze względu na swoją energooszczędność i możliwość dopasowania wydajności tego urządzenia do aktualnych potrzeb.

Sprężarki śrubowe oddają przez otwór tłoczny sprężone powietrze. Jego skompresowanie przebiega z wykorzystaniem specjalnych śrub, czyli tak zwanych wirników. Jeden z nich jest wklęsły, a drugi wypukły. W trakcie działania maszyna zmniejsza między nimi przestrzenie, przez co robi się mniej miejsca i powietrze zostaje ściśnięte.

To, jaka jest dokładna moc sprężu w kompresorze śrubowym, zależy od jego konstrukcji oraz rodzaju. Sprężarki śrubowe są lekkie i ciche w trakcie prac. Dzięki temu nie zakłócają spokoju na hali produkcyjnej i nie rozpraszają pracowników. Ich dużą zaletą są również niewielkie wibracje w chwili rozruchu.

Tego typu urządzenia wyposażone są w silniki o prędkości stałej lub zmiennej. Są bardzo uniwersalne i mogą być wykorzystywane do wielu różnych działań. Najczęściej wykorzystywane są sprężarki powietrza, które gwarantują ciśnienie na poziomie 4-13 barów, jednak istnieje wiele innych modeli, które mogą działać z inną mocą. Dzięki wykorzystaniu kompresorów śrubowych wiele zadań na hali produkcyjnej może być wykonywanych szybciej i sprawniej.

Gdzie wykorzystuje się sprężarki śrubowe?

To urządzenie jest obecne w wielu różnych firmach, najczęściej przemysłowych. Ma szerokie zastosowanie i można łatwo dopasowywać jego wydajność do aktualnych potrzeb na hali produkcyjnej, co znacznie ułatwia pracę. Kompresory śrubowe można spotkać między innymi:

1. W przemyśle lotniczym i kolejnictwie

Sprężone powietrze wykorzystywane jest w szeroko pojętym przemyśle lotniczym i kolejowym, między innymi w fabrykach części samolotowych oraz osprzętu lotniczego, a także elementów pociągów. Za pomocą odpowiednio dopasowanej sprężarki, o odpowiednim ciśnieniu, można dostarczać sprężone powietrze do odpowiednich części innych maszyn. Ponadto te maszyny wykorzystywane są również w układach hamulcowych, gdzie zapewniają odpowiedni poziom ciśnienia roboczego. Dzięki temu gwarantują bezpieczeństwo i skuteczność całego układu.

2. Na placach budowy

Na budowie najczęściej wykorzystywane są specyficzne kompresory śrubowe, które są przenośne i zasilane za pomocą silnika diesel. Ich zadaniem jest zasilanie maszyn budowlanych za pomocą sprężonego powietrza. Tego typu sprężarki muszą mieć bardzo duża moc ze względu na to, że na placach budowy wykorzystywane są różnego rodzaju maszyny o różnych gabarytach. Kompresory śrubowe na budowie znacznie usprawniają pracę oraz gwarantują bezpieczne działanie maszyn specjalistycznych.

3. W przemyśle spożywczym

Sprężarki śrubowe w przemyśle spożywczym wykorzystywane są na różnych etapach. Przydatne są zarówno na produkcji, jak i podczas pakowania i w etapie chłodzenia gotowych towarów. Od tego, na jakim etapie będą one wykorzystywane zależy to, jaki dokładnie model sprężarki należy wybrać. Ma to ogromne znaczenie ze względu na konieczność wykorzystywania tylko i wyłącznie sprężarek o w 100% czystym powietrzu, gdy mają mieć one bezpośredni kontakt z żywnością. W przeciwnym razie artykuły spożywcze zostaną zanieczyszczone i nie będą nadawały się do spożycia.

4. W branży farmakologicznej

Kompresory śrubowe w branży farmakologicznej wykorzystywane są na bardzo podobnej zasadzie, jak w przypadku branży spożywczej. Mogą być wykorzystywane do napędzania maszyn na hali produkcyjnej lub wspomagać proces pakowania leków. W tych dwóch przypadkach powinny być wykorzystywane modele, które dają sprężone powietrze bezolejowe. Kompresory śrubowe przydają się również w chłodniach i specjalnych magazynach do przechowywania leków.

5. W przemyśle metalurgicznym

Sprężarki śrubowe są przydatne również w przemyśle metalurgicznym. Są bardzo przydatne w rozmaitych procesach obróbki metali w celu uzyskania produktu finalnego. Sprężone powietrze jest niezbędne do napędzania wielu profesjonalnych maszyn do przetwarzania metali. Wykorzystywane jest również bezpośrednio w obróbce surowców.

przemysł

Kompresory śrubowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Ich sposób działania jest wykorzystywany w przeróżnych branżach głównie ze względu na cichą i wydajną pracę oraz na ich wysoką energooszczędność. Ze względu na szeroki zakres zastosowania tego typu maszyn, na rynku dostępnych jest wiele różnych sprężarek śrubowych o różnych gabarytach oraz o różnej mocy i przeznaczeniu.

Więcej specjalistycznej wiedzy na temat kompresorów śrubowych można przeczytać na stronie firmy HEK: https://www.hek.com.pl/baza-wiedzy/13-baza-wiedzy/78-kompresor-srubowy