5 popularnych usterek laptopów
Usterki laptopa zdarzają się najczęściej w kompletnie nieprzewidziany sposób, a zaistniałe problemy mogą mieć różną naturę. Najczęstsze z nich dotyczą braku możliwości uruchomienia laptopa lub trudności w połączeniu z Internetem. Poniżej przykłady popularnych problemów z laptopem i możliwości ich rozwiązania.
Najczęstsze dysfunkcje w laptopie
· Zalanie sprzętu
Najważniejsza w tej sytuacji jest szybka reakcja i pozbycie się rozlanej cieczy. Koniecznie odłącz natychmiast zasilacz i wyjmij baterię. Odwróć laptop do góry nogami tak, aby ciecze nie przedostawały się głębiej. W zależności od tego, jakie napoje wylały się na laptopa, może dojść do różnych reakcji. Jeśli napoje zawierały cukier, niemal na pewno potrzebna będzie wymiana klawiatury. Zostawiamy komputer tak, by nieco wysechł, a gdy już to nastąpi, udajemy się do serwisu. Zabranie laptopa do naprawy od razu po incydencie spowoduje rozlewanie się cieczy po całym wnętrzu, powodując większe uszkodzenia. Nie podejmujemy również próby uruchomienia sprzętu, gdyż spowoduje to zwarcie. Konieczne jest gruntowne wyczyszczenie laptopa myjką ultradźwiękową w serwisie.
· Brak ładowania baterii
Tu przyczyn jest już kilka. Uszkodzony może być zasilacz, kabel zasilacza, bateria lub płyta główna. W najlepszym wypadku wystarczy wypróbować inny zasilacz, wymiany kabla tez można próbować samodzielnie, lecz istnieje ryzyko podłączenia go w odwrotny sposób, doprowadzając do zwarcia. Możemy spróbować wymienić baterię, lecz jeśli to nie pomaga, pozostaje zainteresowanie się stanem płyty głównej, lecz tego nie robimy już samodzielnie. Problem ten pomoże rozwiązać serwis komputerowy
· Karta Wi-Fi nie działa lub ma słaby zasięg
Pierwszymi podejrzanymi są: sama karta, gniazdo lub antena Wi-Fi. Jeśli jednak wszystko jest z nimi w porządku, problemu szukać trzeba znów w płycie głównej. Nie działać może komponent BGA lub zasilanie karty, powodujące brak Internetu. Wymiana karty lub anteny na pewno nie jest trudnym zadaniem, lecz już gniazdo, a zwłaszcza płyta główna wymaga wizyty w serwisie. Korzystając z usług serwisu zajmującego się naprawą laptopa, możesz dodatkowo liczyć na laptopa zastępczego, użyczanego na czas naprawy.
· Laptop nie rozpoznaje dysku HDD
Najprawdopodobniej uszkodzona jest złączka twardego dysku lub znów płyta główna. Wizyta w serwisie jest nieunikniona i tu najlepsza jest profilaktyka. Laptop to sprzęt delikatny, a często niedelikatnie traktowany. Na porządku dziennym są nieuważne strącenia, zalania, brak regularnego, dokładnego czyszczenia oraz transport laptopa w inne miejsca, gdy ten jest włączony. Poszczególne talerze dysku HDD znajdują się bardzo blisko siebie, w odległości niewidocznej gołym okiem, a gdy dodatkowo są wprawione w ruch w czasie pracy komputera, bardzo łatwo ulegają uszkodzeniom.
· Brak dźwięku w laptopie
Przyczyny są różne. Mogą nie działać złącza do słuchawek, głośniki, karta muzyczna, a czasem wystarczy zwyczajnie usunąć stare sterowniki i pobrać nowe. Zatem bardzo prawdopodobne jest samodzielne usunięcie awarii. Gdy jednak nie dajemy sobie z tym rady, nie zastanawiajmy się i oddajmy go w ręce fachowców.
Zepsuty laptop to nie koniec świata
Często w pierwszej chwili wpadamy w panikę lub złość, uderzając w komputer. Pogarszamy jednak w ten sposób sytuację. Ważna jest szybka, spokojna reakcja i ustalenie przyczyny. Wówczas decydujemy o samodzielnym działaniu lub wizycie w serwisie. O wiele prostsza jest jednak profilaktyka i bieżące zabezpieczanie cennych plików poprzez wykonywanie kopii zapasowych. Często wystarczy, że najzwyczajniej w świecie zadbamy o niego w sposób należyty i będziemy się z nim ostrożniej obchodzić. Te proste czynności wbrew pozorom zapobiegają wielu awariom, szczególnie tym powiązanym z twardym dyskiem.