Automatyka do bram i jej rodzaje

Automatyka jest powszechnie stosowana w przypadku bram przemysłowych, gdzie ich ogromne rozmiary stanowiłyby problem przy ręcznym otwieraniu i zamykaniu. Wiele osób podejmujących się zamontowania bram w prywatnym zakresie decyduje się na zastosowanie w nich elementów sterujących, dzięki którym codzienne użytkowanie staje się znacznie wygodniejsze.  Co warto wiedzieć przed decyzją w sprawie automatyki do bram?

Czym jest automatyka do bram?

Automatyka do bram jest pojęciem szerokim obejmującym elementy sterujące oraz automatyczne siłowniki, które odpowiadają za sprawność bramy. Rodzaj zastosowanej automatyki dobierany jest zazwyczaj pod kątem wagi, wielkości oraz rodzaju bramy. Może ona zostać z powodzeniem wykorzystana przy bramach garażowych, skrzydłowych, przesuwanych oraz do wszelkich bram przemysłowych.

Mimo, że wciąż wiele osób wykorzystuje ręcznie otwierane bramy, zastosowanie automatycznych technik jest zdecydowanie wygodniejsze i bardziej nowoczesne. W związku z tym coraz więcej osób podczas montażu bramy dodatkowo decyduje się na wykorzystani elementów sterujących.

Obecnie zakup sterowników nie wiąże się z koniecznością poniesienia dużych kosztów. Najtańszy napęd zakupimy już za 600 złotych. W przypadku bram dwuskrzydłowych konieczne jest jednak poniesienie większych wydatków rzędu nawet 2500 złotych.

Najlepiej elementy związane z automatyką zakupić wraz z bramą. Dzięki temu zyskamy pewność, że dobrany rodzaj elementów sterujących będzie skuteczny. Automatyka do bram może zostać uzupełniona przez dodatkowy pilot czy akumulator.

Napęd do bram garażowych

Automatykę do bram można zamontować do popularnych bramy uchylanych jak i segmentowych. Systemy zazwyczaj wyposażone są w czujniki do wykrywania przeszkód na pokonywanej drodze, co gwarantuje bezpieczeństwo podczas codziennego użytku. Napędy do bram garażowych często są dodatkowo łączone z oświetleniem oraz siłownikiem gwarantującym możliwość otwierania bramy nawet w przypadku awarii lub braku zasilania.

W odniesieniu do bram garażowych montowany napęd nie musi być przystosowany do tak intensywnej pracy jak przy bramach przemysłowych.

Napęd do bram skrzydłowych

Bramy skrzydłowe zaliczane są do najpopularniejszych rodzajów stosowanych bram. Aby odpowiednio dobrać napęd konieczne jest dokładne zmierzenie długości skrzydła bramy, jej wysokości oraz głębokość osadzenia. Siłowniki do bramy należy również dobrać pod względem panujących warunków na danym obszarze.

Jeśli brama narażona jest na silne wiatry niekiedy konieczne jest zamontowanie mocniejszych siłowników. Należy pamiętać, że nieodpowiednio zastosowany napęd spowoduje, że brama nie będzie otwierała się do końca, będzie się zacinała lub szarpała. Aby uniknąć tego efektu przed zakupem napędu koniecznie należy zapoznać się z jego parametrami.

Automatyka do bramy przesuwanej

W przypadku bramy przesuwanej automatykę można podzielić na napędy do użytku domowego oraz na napędy do intensywnej pracy, które są stosowane np. na halach przemysłowych czy w fabrykach. Napędy mogą mieć rożną szybkość, jednak zazwyczaj oscyluje ona w granicach 10 m/min.

Dodatkowo bardzo często stosowane są dodatkowe udogodnienia w formie częściowego otwierania bramy, funkcji automatycznego zamknięcia z programowanym czasem pauzy,  synchronizowania dwóch siłowników czy podłączenia urządzeń zabezpieczających. W przypadku chęci zamontowania napędu do bramy przydomowej napęd jest w stanie działać przy bramach o wadze od 350 do 1000kg.

Do bram przemysłowych napędy zaczynają się od wagi 1000 kg. Automatyka bramy w przypadku odmian przemysłowych jest niemal niezbędna, gdyż dzięki nim możliwe jest szybkie ich otwieranie i zamykanie, co w wykonaniu ręcznym byłoby bardzo trudne.