Czy leasing w rolnictwie się opłaca?

Każdego roku zwiększa się liczba rolników, którzy decydują się na wzięcie maszyn rolniczych w leasing lub długoterminowy najem.

Jest to podyktowane potrzebą optymalizacji kosztów i poprawy wydajności gospodarstw sprawia. Jednak czy maszyny rolnicze na leasing jest tak naprawdę opłacalny?

Leasing – popularne rozwiązanie

W ostatnich latach, ze względu na elastyczność i minimalne ryzyko z którym wiąże się zawarcie umowy leasingowej, coraz większą popularnością cieszy się np. leasing ciągników siodłowych. Firmy leasingowe bardzo mocno pracują kwotami tak, aby kuszącą ofertą przyciągnąć coraz więcej więcej klientów z branży rolniczej.

Dostęp do odpowiednich i aktualnych maszyn i urządzeń rolniczych jest kluczem do bycia bardziej konkurencyjnym i wydajnym w stale rozwijającej się branży. Jednak koszty tego sprzętu nie zawsze są łatwe do oszacowania i stanowią ból głowy dla rolników i przedsiębiorstw rolnych, którzy muszą wybierać między zadłużaniem się a angażowaniem kapitału w szybko amortyzujące się maszyny.

Obecnie istnieje szeroki wachlarz możliwości finansowania zakupu maszyn rolniczych:

  • zakup bezpośredni,
  • zakup na raty,
  • zakup wspólny itp.

Inną opcją jest wynajem długoterminowy, czyli właśnie różne maszyny rolnicze, w tym również  kombajn na leasing. Od pewnego czasu, taki wynajem maszyn staje się możliwością do wzięcia pod uwagę, ponieważ posiada zalety, których brak innym opcjom.

Na czym tak naprawdę polega leasing?

Umowa wynajmu maszyn jest umową najmu. Jest to wynajem długoterminowy, na kilka lat. Rolnik płaci raty, które obejmują użytkowanie ciągnika, kombajnu lub innego rodzaju maszyn i wszystkie wydatki, jakie wiążą się z jego użytkowaniem: podatki, koszty eksploatacji maszyny, ubezpieczenia i konserwacji. Po zakończeniu leasingu można albo wykupić maszynę, albo ją zwrócić. Ponadto, opłaty za wynajem są uznawane za koszty uzyskania przychodu.

rolnictwo leasing

Zalety leasingu

Leasing w ostatnim czasie to forma najmu, która szybko wypiera zakup tradycyjnych maszyn. Oto kilka korzyści i zalet, które sprawiają, że wynajem jest alternatywą do rozważenia, aby osiągnąć lepsze zyski ekonomiczne:

  • szeroki wybór maszyn tak, aby optymalnie dobrać taką, która najlepiej będzie odpowiadać wymaganym potrzebom,
  • posiadanie ciągników i maszyn z najnowszą technologią na rynku,
  • wybór czasu trwania umowy: od 12 miesięcy nawet do kilku lat,
  • nie trzeba przechodzić przez wiele formalności administracyjnych związanych z zakupem pojazdu-maszyny takich jak: podatki, rejestracja, itd.
  • korzystanie z serwisu gwarantuje, że maszyny są w pełni sprawne,
  • w przypadku awarii oraz gdy nie można rozwiązać problemu od razu, na czas naprawy dostajemy do dyspozycji maszynę zastępczą,
  • nie trzeba się martwić o koszty konserwacji oraz utrzymania,
  • rozpoczęcie korzystania z maszyny bez konieczności dokonywania początkowej inwestycji,
  • możliwość rozłożenia kosztów w czasie,
  • raty leasingu są w pełni odliczane (wliczane do dochodu) zarówno w podatku dochodowym od osób fizycznych, jak i w podatku dochodowym od osób prawnych.

Z leasingiem ryzyko Cię nie dotyczy

Leasing jest opłacalny w przypadku dużych maszyn, takich jak kombajn czy ciągnik, których koszty eksploatacji są wysokie. Leasing eliminuje wiele niepewności, ryzyka i nieprzewidzianych zdarzeń związanych z zakupem ciągników lub maszyn. Leasingodawca bowiem odpowiada za kosztowne naprawy, w przypadku skradzenia maszyny, umowa najmu zostaje rozwiązana, a jeśli dojdzie do pożaru nie musimy się już martwić jaką część kwoty pokryje nam ubezpieczenie.