Czy warto postawić na pellet?

Kocioł na pellet jest najczęściej i najchętniej wybieranym rodzajem ekologicznego kotła grzewczego.

Co więcej, nowoczesne, zautomatyzowane kotły grzewcze z podajnikami znacznie podnoszą wygodę korzystania z systemu ogrzewania centralnego, w znaczącym stopniu redukując ingerencję człowieka do niezbędnego minimum. Dlaczego jeszcze warto zainteresować się kotłami na pellet i ekogroszek? Jakie są zalety obu rodzajów paliw?

Czym dokładnie jest pellet?

Jest to granulat pozyskany z odpadów drzewnych i tzw. produktów ubocznych rolnictwa. Ze względu na jego liczne rodzaje, pellet może być stosowany zarówno w warunkach domowych, jak i przemysłowych. Jego największą zaletą jest brak dodatkowych substancji smolistych i praktycznie znikoma emisja spalin. Warto dodać, że im wyższa jakość pelletu, tym mniej popiołu.

Dlaczego warto wybierać kotły na pellet?

Przede wszystkim dlatego, że jest to nowoczesne rozwiązanie, ograniczające konieczność ingerencji do minimum. To urządzenie steruje całym procesem rozpalania, przetwarzania opału na energię cieplną i gaszenia w razie wyczerpania się paliwa. My jako użytkownicy mamy za zadanie jedynie ustawić odpowiadający nam tryb, co kilka, lub nawet kilkanaście dni uzupełnić zbiornik z pelletem i wyczyścić pojemnik na popiół. W porównaniu z obsługą kotłów starej generacji jest to po prostu czysty luksus.

Słowo “czysty” jest tutaj jak najbardziej trafione. Koniec z pyłem węglowym, zasmolonymi ścianami i wiórami drzewnymi, zaśmiecającymi całe pomieszczenie. Składowanie pelletu wymaga co prawda wygospodarowania większej przestrzeni, lecz w zamian za to cały proces dokładania paliwa jest całkowicie czysty, bez uwalniania substancji smolistych. 

Czym jest ekogroszek?

Jest to rodzaj węgla, wyprodukowany na bazie węgla kamiennego lub brunatnego, zgodnie z normami wytyczonymi przez Unię Europejską. Oznacza to, że zawartość siarki i ilość wytwarzanego w procesie spalania popiołu są ograniczone do minimum. Plusy zdecydowania się na ekogroszek to przede wszystkim zmniejszona ilość zanieczyszczeń w porównaniu z klasycznym węglem.

Czy warto kupować kocioł na ekogroszek?

Podobnie, jak w przypadku kotłów na pellet, kotły opalane ekogroszkiem są dziś w pełni zautomatyzowane, a nowoczesne systemy podajnikowe umożliwiają dozowanie paliwa w taki sposób, by zminimalizować, a nawet całkiem wyeliminować straty cieplne i umożliwić zaoszczędzenie niemałej sumy w sezonie grzewczym. Są jednak i minusy kotła na ekogroszek. Jest on bardzo drogi, a obecność licznych mechanizmów podnosi w znaczący sposób ryzyko awarii.

kocioł na pellet

Dla kogo sprawdzą się nowoczesne kotły grzewcze?

Kocioł na pellet – dla kogo?

Ponieważ kotły na pellet najczęściej nie nadają się już do przetwarzania innych paliw, będą one najlepszym wyborem dla tych osób, które są już ostatecznie zdecydowane co do rodzaju opału. Będzie on idealnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na niższych kosztach użytkowania i największym możliwym zredukowaniu emisji zanieczyszczeń.

Kocioł na ekogroszek – dla kogo?

Sprawdzi się on w przypadku wszystkich tych, którym zależy na bardziej kalorycznym opale, lecz uwaga – będzie to oznaczało większą ilość popiołu. Podobnie, jak w przypadku kotłów na pellet, proces rozpalania jest w pełni zautomatyzowany.

Warto wiedzieć także o tym, że na rynku dostępne są kotły wielofunkcyjne, w których można wykorzystywać zarówno pellet, jak i ekogroszek, czy też inne rodzaj opałów. Jest tak szczególnie w przypadku pieców z podajnikiem typu tłokowego.

Gdzie warto szukać dobrej jakości kotłów grzewczych?

Jednym z miejsc, w których warto szukać, jest sklep producenta kotłów MCE. W oferowanych piecach proces pozyskiwania energii cieplnej jest niezwykle wydajny i ekonomiczny, dzięki czemu w portfelu zostaje znacząca suma, którą można przeznaczyć na inne wydatki.

Pellet jest jednym z najlepszych wyborów, jeśli chodzi o ogrzewanie domu w sposób ekonomiczny i ekologiczny. Dodatkowym argumentem za zakupem kotłów najnowszej generacji powinny być również liczne dotacje, dzięki którym wymiana źródła ciepła przestaje być tak wielkim obciążeniem finansowym.