Czym są kurtyny powietrzne?
Gaz ziemny wykorzystywany jest także w kurtynach powietrznych. Główną funkcją tych urządzeń jest wytwarzanie bariery między pomieszczeniami lub miejscami o różnych temperaturach. Każdy z nas na pewno niejednokrotnie natknął się przy wyjściu, na przykład z hipermarketu, na falę gorącego powietrza. Ma ono zapobiegać w zimie przedostawaniu się zimnego powietrza z zewnątrz, ograniczając stratę ciepła, a tym samym stratę energii. W lecie natomiast nawiewany strumień powietrza stanowi barierę przed gorącym powietrzem, które mogłoby się dostać do klimatyzowanego pomieszczenia oraz przed owadami, pyłami i innymi zanieczyszczeniami.
Czym jest kurtyna gazowa?
Gazowa kurtyna jest doskonałym sposobem na dodatkową oszczędność energii oraz na dogrzewanie pomieszczenia. Jest to niewidoczna, dynamiczna bariera, którą stosuje się zarówno w zimie, jak i w lecie. Koszty wytworzenia jednostki zimna są co najmniej trzy razy większe od wytwarzania jednostek ciepła. Dlatego częściej spotkać można gorący, dla niektórych nieprzyjemny nawiew przy wejściu lub wyjściu.
Poprawnie zaprojektowana oraz zamontowana kurtyna powietrzna zapewnia pomoc w utrzymaniu komfortowych warunków wewnątrz budynku. 90% instalowanych kurtyn ma nawiew wyłącznie od góry bez odciągu. Rzadziej stosowany jest nawiew tylko od dołu, który jest uciążliwy dla wchodzących osób, szczególnie dla kobiet w sukienkach, powoduje też podnoszenie się kurzu. Montuje się również nawiew boczny bez odciągu, ale jest on mniej efektywny niż pionowy, gdyż mogą wystąpić strefy przedostawania się powietrza.
Kiedy stosujemy kurtyny gazowe?
Kurtyny gazowe warto stosować tam, gdzie występuje częste otwieranie drzwi. Dobrze zaprojektowana kurtyna pozwala oszczędzać energię. Nie spełni ona założonej funkcji, jeśli zostanie nieprawidłowo zamontowana, dlatego należy się z tym zwrócić do fachowej firmy, której pracownicy doradzą wybór kurtyny oraz zapewnią profesjonalną instalację.
Istnieją także elektryczne kurtyny powietrzne, jednak ze względu na ekologię warto wybrać gazową, jest ona nieco droższa, ale bardziej wydajna, co zapewnia dłuższą efektywność działania. Każde ogrzewanie gazowe zapewnia komfort i całkowite bezpieczeństwo stosowania.