Dlaczego elektrośmieci nie można wyrzucać do śmietnika?
Elektrośmieci to ogólne określenie na niesprawne, zniszczone lub zużyte odpady elektroniczne i elektryczne, które nie znajdują już miejsca i zastosowania w naszych domach.
Zgodnie z ustawą z dnia 11 września 2015 roku, do elektrośmieci zalicza się między innymi ekrany, monitory, laptopy, notebooki, lampy, chłodziarki, klimatyzatory, zamrażarki, pompy ciepła, a także pralki, kuchenki, lodówki, żelazka, odkurzacze, wagi, golarki, elektroniczne zabawki, czujniki dymu i wiele innych. Kategoria śmieci elektronicznych jest bardzo rozległa, ale wszystkie zebrane w niej urządzenia łączy jedno – wyrzucenie ich ze zwykłymi śmieciami domowymi podlega karze i jest surowo zabronione. Dlaczego?
Nie wyrzucaj elektrośmieci do śmietnika w kuchni
Zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny, czyli popularne elektrośmieci, nie powinien trafiać do kubła ze zmieszanymi odpadami ani być rozbierany na części i wyrzucany do segregacyjnych kubłów z plastikiem i metalem. Wszystkie urządzenia, które się popsuły, są nieużywane czy po prostu zostały zastąpione nowszym modelem, należy traktować jako elektrośmieci – do tej kategorii zaliczamy nie tylko pralki i lodówki czy telewizory i komputery, ale też zużyte świetlówki, LED-y, zabawki dziecięce czy kable.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, elektrośmieci nie wolno wyrzucać do zwykłego śmietnika, porzucać w lesie ani w przydrożnych rowach, a za nieprzestrzeganie przepisów grozi grzywna w wysokości nawet 5 tysięcy złotych. Aby nie narażać się na kary, elektrośmieci wystarczy oddać bezpłatnie w punktach zbierających tego typu odpady i zajmujących się ich utylizacją, bądź skorzystać z usług firm, które odbierają zużyty sprzęt z domu czy siedziby firmy.
Niebezpieczne elektrośmieci – co z nimi zrobić?
Wyrzucanie urządzeń elektrycznych i elektronicznych może spowodować uwolnienie do środowiska wielu szkodliwych substancji niebezpiecznych dla człowieka i natury. Z tego też względu elektrośmieci nie należy ani wrzucać do odpadów zmieszanych, ani samodzielnie rozbierać w domu na części. Wiele punktów odbierających elektrośmieci wymaga wręcz, by wszystkie urządzenia były oddawane w całości – jeśli uszkodziły się podczas użytkowania to jest to akceptowane, ale rozbieranie, by sprzedać części na złomie, jest niedopuszczalne.
Jednym z miejsc, w którym można pozostawić śmieci elektroniczne i elektryczne jest PSZOK, czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Punkty zbioru elektrośmieci pojawiają się też w sklepach ze sprzętem elektronicznym, a same firmy sprzedające sprzęty AGD mają obowiązek odebrania od klienta sprzętu, który nowy sprzęt zastępuje. Odpowiednie zbieranie i składowanie starych urządzeń pozwala na ich wtórne przetwarzanie bez zagrożenia dla środowiska. W dobie nadmiernego problemu śmieciowego jest to niezwykle ważne.
Jak poradzić sobie z dużą ilością elektrośmieci?
O ile w przypadku osób prywatnych oddanie jednej pralki, lodówki, czy zgromadzonego przez lata zużytego sprzętu elektronicznego do punktu zbiórki elektrośmieci nie powinno być problematyczne, z zadaniem tym często zmagają się firmy i przedsiębiorstwa produkujące takich odpadów znacznie więcej. Na szczęście na rynku pojawia się teraz coraz więcej zakładów oferujących współpracę B2B, oferując odbiór elektrośmieci z firm. Ich usługi kierowane są na cały kraj, a odbiór i utylizacja starego sprzętu odbywają się w najbardziej dogodnym terminie, także na podstawie umów długoterminowych w przypadku regularnego oddawania elektrośmieci.
Świadome pozbywanie się odpadów niebezpiecznych dla środowiska to podstawa odpowiedzialności za zanieczyszczenia, jakie człowiek generuje na co dzień. Masz elektrośmieci? Nieważne, czy jest ich kilka czy cały magazyn – oddaj je do właściwego punktu utylizacji.