Do czego można wykorzystywać taśmy przenośnikowe?

Właściwie w każdej firmie produkcyjnej, bez względu na jej branżę, wykorzystywane są taśmy przenośnikowe. Ich zastosowanie wbrew pozorom jest bardzo szerokie, choć zawsze pełnią dokładnie tę samą funkcję: służą do transportowania materiałów, produktów i półproduktów, elementów składowych, wydobytych surowców, a czasami nawet… ludzi. W jakich sytuacjach wykorzystywane są najczęściej taśmy przenośnikowe i na czym polega ich fenomen oraz uniwersalność? Gdzie można spotkać się z tego typu urządzeniami i czym różnią się od siebie poszczególne modele? Sprawdź!

Budowa i podstawowe przeznaczenie taśm przenośnikowych

Taśmy przenośnikowe, jak sama nazwa wskazuje, służą do transportowania produktów różnego rodzaju. Wykorzystywane są one w naprawdę wielu różnych branżach. W życiu codziennym taśmy transportowe widujemy na przykład każdego dnia w supermarketach i dyskontach, przy kasach – wykładamy na nie towar, który jest przesuwany za pomocą odpowiedniego mechanizmu w stronę kasjera, aby mógł on swobodnie naliczyć wszystkie produkty. Taśmy przenośnikowe przemysłowe są jednak o wiele dłuższe i przystosowane do przenoszenia o wiele większych ciężarów. Gumowe taśmy przenośnikowe charakteryzują się naprawdę dużą wytrzymałością, więc bez problemu mogą transportować naprawdę ogromne ilości produktów o różnych rozmiarach, konsystencji oraz ciężarze. taśmociąg

Taśmy przenośnikowe składają się ze specjalnej gumowej taśmy, która musi zostać wykonana z odpowiednio mocnego i trwałego materiału, a także z rolek i specjalnego mechanizmu, który umożliwia napędzanie całej taśmy. Materiał musi być odpowiednio napięty oraz mocny, aby był odporny nie tylko na ciężar, ale także na tarcie podczas przesuwania taśmy transportowej w trakcie pracy. Dobrze wykonana taśma produkcyjna do transportowania surowców i gotowych elementów lub kompletnych produktów powinna posłużyć w zakładzie pracy ładnych kilka lat bez jakichkolwiek problemów. W przypadku zauważenia, że na taśmie przenośnikowej przemysłowej powstają otarcia, warto jak najszybciej zdecydować się na jej wymianę, aby cała konstrukcja nie uległa uszkodzeniu. W przeciwnym wypadku może okazać się wtedy, że do wymiany jest nie tylko gumowa taśma, ale cały mechanizm.

Gdzie najczęściej wykorzystywane są taśmy transportowe?

W przemyśle taśmy transportowe sprawdzają się między innymi na produkcji. Mogą przenosić poszczególne elementy gotowych produktów na konkretne stanowiska, w celu ich połączenia przez pracowników lub na przykład zapakowania przez specjalne maszyny. Tego typu urządzenia wykorzystywane są także w transportowaniu surowców do rozpoczęcia produkcji lub gotowych do obróbki. Taśmy transportowe spotkać można również w kopalniach, gdzie służą nie tylko do transportowanie wydobytego surowca, ale także do transportu ludzi w głąb chodników kopalnianych. Jest to rozwiązanie, które w takiej sytuacji jest nie tylko bardzo funkcjonalne i proste w montażu oraz ekonomiczne, ale także przede wszystkim bezpieczne oraz komfortowe dla górników.

Taśmy przenośnikowe znaleźć można na lotniskach, gdzie transportują bagaż oraz rzeczy osobiste przed kontrolą, a także w firmach logistycznych, gdzie znacznie ułatwiają przenoszenie paczek. Taśmy gumowe do przenośników są niezbędne także w sortowniach śmieci. Taśmociągi przenośnikowe cieszą się ogromną popularnością, ponieważ charakteryzują się bardzo niską awaryjnością, dzięki swojej nieskomplikowanej konstrukcji. Ponadto tego typu urządzenia są stosunkowo niedrogie – o wiele tańsze niż inne rozwiązania o podobnych właściwościach. Nowoczesne taśmociągi transportowe zapewniają ciągłość pracy, nie wymagają wykorzystywania ludzkiej siły fizycznej oraz są bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych. Jednak, aby spełniały one w 100% swoje zadanie, warto zdecydować się na wysokiej jakości taśmociągi przemysłowe od sprawdzonego producenta.