Ekogorszek – czy to węgiel?

Od co najmniej kilkunastu lat w Polsce przykłada się coraz większą wagę do tego, jaki rodzaj opału jest wykorzystywany do ocieplenia wnętrz w porze zimowej. Jednym z popularnych materiałów grzewczych jest ekogroszek. Czym charakteryzuje się ten rodzaj materiału grzewczego i jakie są jego główne zalety?

Ekogroszek – co to właściwie jest?

Ekogroszek to rodzaj opału, który coraz częściej stosuje się na określenie paliwa cieplnego służącego do ogrzewania pomieszczeń w okresie zimowym. Powstaje on dzięki przetworzeniu węgla brunatnego lub kamiennego. Ekogroszek uzyskuje się na podstawie tzw. węgla wysokokalorycznego.

Aby możliwe było otrzymanie dobrej jakości tego surowca, konieczne jest użycie takiego węgla, który cechuje się niskim poziomem zawartości siarki oraz wody. Taki stan rzeczy przekłada się również na dość małe ilości popiołu, które powstają podczas procesu spalania. Choć może się wydawać inaczej, w rzeczywistości jest to bardzo ważny atut. Niewielkie ilości popiołu sprawiają, że poziom emisyjności szkodliwych pyłów do atmosfery spada, podobnie zresztą jak częstotliwość czyszczenia paleniska w piecu.

Ponieważ ekogroszek zazwyczaj nie zawiera elementów o zbyt małej (miał) lub zbyt dużej powierzchni, można wykorzystać go np. w automatycznych dozownikach węgla oraz tzw. piecach retortowych. Tego typu wyposażenie grzewcze – o ile jest właściwie używane – emituje podczas codziennej pracy mniej zanieczyszczeń. Taki stan rzeczy to niewątpliwa zaleta; jeśli uwzględnimy fakt, że ekogroszek ma niski poziom emisyjności, możesz poprzez jego spalanie w piecu retortowym przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego. Oczywiście, aby móc cieszyć się zaletami ekogroszku, należy posiadać wysokiej jakości piec na ekogroszek z podajnikiem.

Ekogroszek – czy na rynku można znaleźć podróbki tego surowca?

Niestety, podróbki ekogroszku to rozwiązanie, które jest spotykane dość często. Tego typu zamienniki zazwyczaj mają w swoim składzie takie elementy, jak na przykład miał węglowy oraz lepiszcze. Niewiele tańsze, cechują się one znacznie gorszym poziomem emisyjności i w większym stopniu zatruwają środowisko naturalne. To jeszcze nie wszystko – podróbki nie zapewniają również tak dobrych parametrów grzewczych, jak ma to miejsce w przypadku pełnoprawnego odpowiednika.

Instytucją, która na co dzień zajmuje się weryfikacją ekogroszku z punktu widzenia zgodności z normami niskoemisyjnymi, jest Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla.

Ekogroszek a różne rodzaje węgla – jaka jest powierzchnia pojedynczych ziaren?

Ziarna ekogroszku są jednymi z najmniejszych, jeśli chodzi o rozmiary. Zazwyczaj wielkość pojedynczej sztuki ekogroszku to od 5 do 25 mm. Mniejszy jest jedynie miał, którego rozmiar wynosi zaledwie kilka milimetrów (zazwyczaj nie więcej niż 10).

Dla porównania, groszek, orzech oraz kostka mają odpowiednio: ok. 20-40 mm, ok. 40-75 mm oraz ok. 60-200 mm.

Ekogroszek – dlaczego może być to dobry pomysł?

Ekogroszek w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego: ten rodzaj surowca opałowego ma wiele zalet. Jedną z nich jest wysoki poziom kaloryczności. Podczas gdy niektóre spośród stosowanych na co dzień rodzajów węgla opałowego mają wartość kaloryczną na poziomie nie wyższym niż 20 MJ/Kg, w przypadku ekogroszku sytuacja przedstawia się znacznie korzystniej – możemy wówczas liczyć na co najmniej 26 MJ/Kg. Jest to jedynie nie gorszy wynik niż w przypadku koksu, który daje kaloryczność na poziomie nie niższym niż 28 MJ/Kg.

Oprócz tego trzeba pamiętać, że ekogroszek ma również niski poziom spiekalności. Fakt ten oznacza po prostu, że rzadziej dochodzi do tzw. zbrylania się pojedynczych kawałków surowca. Dzięki temu rozdzielone, niewielkie ziarna mogą szybciej się spalać. Jest to jeden z czynników, które przekładają się na wyższą efektywność ekogroszku.

Z kolei jeśli chodzi o słabości, to do wad zalicza się głównie wysokie koszty inwestycyjne związane z zakupem i montażem specjalnego pieca na ekogroszek.

Ekogroszek a „zwykły” węgiel – podobieństwa i różnice

Jak już wiesz, do najważniejszych czynników, które odróżniają od siebie zwykły węgiel oraz ekogroszek, jest wysoka kaloryczność oraz niewielka średnica. Oprócz tego trzeba pamiętać również, że ekogroszek pakuje się zazwyczaj w polipropylenowe worki, podczas gdy węgiel przechowuje się na świeżym powietrzu. W efekcie ekogroszek jest znacznie mniej narażony na wilgoć, która mogłaby zaburzyć jego cenne wartości grzewcze.