Fotowoltaika zimą? Przedstawiamy najważniejsze fakty

Fotowoltaika to bardzo opłacalne rozwiązanie, które pozwala na produkcję w pełni darmowej energii elektrycznej na własny użytek.

Wydajność tego typu instalacji zależy od jej lokalizacji, kierunku i kąta nachylenia paneli względem padania promieni słonecznych, zacienienia, ilości paneli i tym samym mocy maksymalnej instalacji oraz wielu innych istotnych kwestii.

Są to jednak czynniki, które w większości przypadków mamy pod kontrolą i poprzez różne sposoby montażu można zainstalować panele w taki sposób, aby działały one z odpowiednią wydajnością. Jednak istnieją także czynniki, które w znaczący sposób wpływają na działanie fotowoltaiki, a na które nie mamy większego wpływu. Jednym z nich są pory roku, które mają spory wpływ na działanie paneli fotowoltaicznych.

Jaki wpływ mają pory roku na działanie instalacji fotowoltaicznej?

Wiele osób planujących inwestycje w fotowoltaikę zastanawia się, jak wygląda wydajność takiej instalacji zimą. Jest to jak najbardziej uzasadniona obawa, ponieważ do sprawnego działania fotowoltaiki niezbędna jest odpowiednia ilość słońca.

W zimie dzień jest znacznie krótszy, dodatkowo poprzez gorszą pogodę ilość w pełni słonecznych dni również jest mniejsza. To wszystko sprawia, że fotowoltaika nie działa z tak dużą wydajnością jak w cieplejszych okresach roku, kiedy to dni trwają dłużej, a słońce znacznie częściej pojawia się na niebie bez towarzystwa chmur.

Zmniejszenie ilości produkowanej energii jest w tym przypadku nieuniknione, ale nie oznacza to, że tego typu instalacja jest nieopłacalna. Panele nawet w zimie przy złej pogodzie nadal produkują energię, ale ważne jest to, aby podczas analizowania opłacalności tego rozwiązania brać pod uwagę całoroczny bilans energetyczny, ponieważ na przestrzeni całego roku instalacja ta produkuje taka ilość energii, że jest ona w  pełni opłacalnym rozwiązaniem.

Jak niska temperatura wpływ na wydajność paneli fotowoltaicznych?

Na fotowoltaikę ma wpływ zacienienie, pora roku i wiele innych czynników, ale czy temperatura oddziałuje w jakikolwiek sposób na wydajność paneli fotowoltaicznych? Ogólnie panele fotowoltaiczne większości producentów przystosowane są do bezawaryjnej pracy w temperaturach od około – 40 °C  do nawet + 85 °C.

Z tego względu nie trzeba martwić się o to, że temperatura będzie przyczyną awarii paneli fotowoltaicznych. Jednak badania pokazują, że może ona mieć wpływ na wydajność pracy ogniw. Kluczowym elementem ogniw fotowoltaicznych jest krzem, czyli materiał półprzewodnikowy, dzięki któremu możliwe jest zmienianie promieniowania słonecznego na energię elektryczną i który zmienia swoje właściwości pod wpływem temperatury.

Wysoka temperatura nie wpływa pozytywnie na pracę ogniw, a niska już tak, ponieważ zapobiega ich przegrzewaniu się. Można więc uznać, że w zimie panele fotowoltaiczne, będą miały trochę lepsza wydajność niż latem, gdy temperatura często sięga powyżej 30 °C, a na powierzchni dachu jest znacznie wyższa.

Czy panele fotowoltaiczne wymagają odśnieżania?

Zacienienie paneli ma spory wpływ na ich wydajność. Na jesień problem mogą stanowić liście, natomiast w zimie intensywne opady śniegu również skutecznie mogą pokryć panele, zmniejszając ich wydajność. W teorii jest to jak najbardziej możliwe, ale na szczęście projektanci paneli fotowoltaicznych pomyśleli o tym.

Dzięki temu, że na ich powierzchni naniesiono powłokę hydrofobową, panele montowane są najczęściej pod kątem 30 – 40 stopni, a podczas ich pracy lekko się nagrzewają, to śnieg zazwyczaj szybko się z nich zsuwa i nie trzeba ich odśnieżać. Badania pokazują także, że niewielka ilość śniegu zalegająca na panelach nie wpływa zbyt niekorzystnie na ich wydajność.

fotowoltaika we wrocławiu

Magazynowanie nadmiaru energii

W trakcie zimy fotowoltaika we Wrocławiu może działać mniej wydajnie, jednak warto pamiętać o tym, że bycie prosumentem umożliwia nam magazynowanie nadmiaru energii elektrycznej w sieci energetycznej. Przez to kluczowe jest dobranie odpowiedniej mocy instalacji po to, aby produkowała ona wystarczająco dużo energii.

Gdy część z niej zmagazynujemy w sieci, możemy ją odebrać w późniejszym czasie, np. podczas zimy kiedy to wydajność instalacji znacznie maleje. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy korzystać z wyprodukowanej energii, nawet w czasie gdy aktualnie panele fotowoltaiczne nie działają.