Jak działa elektrownia słoneczna

Mieszkając w domu jednorodzinnym wzrost rachunków za prąd jest oczywiste. Różnica jest na tyle duża, że wiele osób rezygnuje z budowy wymarzonego domu, pozostając w małym mieszkaniu w bloku. Najwięcej za prąd musimy zapłacić, jeśli korzystamy z ogrzewania elektrycznego oraz regularnie używamy sprzętów elektronicznych. W takim przypadku warto rozważyć instalację własnej elektrowni, która pomoże w obniżeniu wysokości rachunków za prąd.

Instalacja fotowoltaiczna, bo właśnie tym jest prywatna elektrownia, to duża inwestycja, na którą decyduje się coraz więcej osób. Prawdopodobnie wynika to z możliwości dofinansowania, jak i realnego obniżenia rachunków za prąd w przeciągu kilku miesięcy. Czym charakteryzuje się własna instalacja fotowoltaiczna i z jakich elementów się składa? 

Instalacja fotowoltaiczna – co to jest? 

Instalacja fotowoltaiczna znacznej większości Polaków kojarzy się przede wszystkim z panelami słonecznymi, montowanymi na dachach domów jednorodzinnych lub tuż przy gruncie. Panele słoneczne to jednak tylko jeden z kilku elementów, składających się na całą instalację. 

Instalacja fotowoltaiczna pozwala na wytworzenie własnego prądu, który poprzez odpowiednie podłączenie można wykorzystać we własnym gospodarstwie domowym. Dzięki temu nie jest konieczne pobieranie energii elektrycznej z miejscowej elektrowni, co pozwala na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy na comiesięcznych rachunkach. Nadwyżki wyprodukowanego prądu można odsprzedać elektrowni. 

Warto jednak wiedzieć, że zamontowanie własnej instalacji fotowoltaicznej to spora inwestycja, na którą trzeba posiadać odpowiednią zgodę. Montaż paneli fotowoltaicznych wraz z resztą sprzętu powinna być wykonana przez specjalistów, którzy wiedzą jakie elementy są odpowiedzialne za wytworzenie napięcia oraz poprawne rozliczenie wyprodukowanego oraz wykorzystanego prądu

Z czego zatem składa się instalacja fotowoltaiczna?

Co wchodzi w skład instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja fotowoltaiczna składa się przede wszystkim z paneli słonecznych, które są podstawowym elementem każdego zestawu. To właśnie one poprzez pochłanianie promieniowania słonecznego umożliwiają nam uzyskanie prądu. Najczęściej łączy się je ze sobą za pomocą ogniw i umieszcza w dobrze nasłonecznionym miejscu. Obecnie na rynku można wyróżnić dwa rodzaje paneli słonecznych – polikrystaliczne oraz monokrystaliczne. 

Trudno jest wyobrazić sobie poprawne działanie instalacji fotowoltaicznej bez inwertera. To właśnie on zamienia napięcie stałe pozyskane przez panele słoneczne na prąd zmienny, który trafia do instalacji elektrycznej w domu. 

Kolejnym elementem wyposażenia instalacji fotowoltaicznej są optymalizatory. Nie są one niezbędne i niekiedy zastępują je mikroinwentery. Optymalizatory zwiększają jednak wydajność całej instalacji, jeśli panel pozostaje w częściowym zacienieniu. Ich praca maksymalnie obciąża poszczególne moduły, aby wygenerować jak najwięcej prądu. 

Istotnym elementem zestawu fotowoltaicznego jest zabezpieczenie AC/DC, czyli zabezpieczenie zmiennoprądowe oraz stałoprądowe. Dzięki temu elementowi instalacja jest zabezpieczona przed przepięciem oraz wyładowaniem atmosferycznym. Odpowiednie zabezpieczenie całego systemu pozwoli na uchronienie instalacji przed jej całkowitym spaleniem. Dlatego przy montażu paneli słonecznych warto zwrócić uwagę, czy zabezpieczenie AC/DC zostało poprawnie zainstalowane oraz działa. 

Okablowanie oraz inne elementy wyposażenia instalacji fotowoltaicznej są niezbędne i najczęściej pojawiają się wraz z montażem całego zestaw. W wielu przypadkach jako użytkownicy domowej elektrowni nawet nie zwracamy uwagi na ich obecność. Dobranie okablowania do rodzaju instalacji leży po stronie profesjonalistów, dlatego możemy być pewni, że wszystko znajdzie się na swoim miejscu. 

Do instalacji będzie potrzebny również specjalny licznik, dzięki któremu można zmierzyć ilość wyprodukowanego prądu i porównać go do zużycia. Taki licznik jest konieczny, jeśli chcemy korzystać z prądu zmiennego oraz odsprzedać go miejscowej elektrowni. 

Czy warto zainwestować w domową instalację fotowoltaiczną? 

Zaletą własnej, domowej instalacji fotowoltaicznej jest zarówno znacząca oszczędność, jak i ochrona środowiska naturalnego. Żadna instalacja fotowoltaiczna podczas produkcji prądu nie zanieczyszcza powietrza, dzięki czemu rozwiązanie jest uważane za ekologiczne.

Z racji tego, że coraz łatwiej jest otrzymać dofinansowanie na zainstalowanie domowej elektrowni, a firmy zajmujące się jej produkcją oraz montażem pomagają w wypełnieniu stosownego wniosku, na takie rozwiązanie decyduje się mnóstwo właścicieli własnych gospodarstw domowych. Mimo tego, że technologia jest nowa i stosowana dopiero od wielu lat, powszechnie uważa się, że jest to jedna z najlepszych form oszczędzania na energii elektrycznej.