Jak monitoring wizyjny może wpłynąć na bezpieczeństwo Twojej firmy?

Monitoring w firmie to podstawowy sposób na zabezpieczenie oraz kontrolę dużej przestrzeni, takiej jak siedziba przedsiębiorstwa, zakład pracowniczy czy biurowiec. Aby zapewnić ochronę zarówno pracownikom i kierownictwu, jak i przechowywanym w danym miejscu danych, warto wykorzystać najlepsze dostępne sposoby monitorowania całego budynku.

Czym jest monitoring wizyjny – system monitoringu CCTV?

Jednym z najczęściej wybieranych przez duże i małe firmy rozwiązań jest  monitoring wizyjny, czyli system służący rejestracji obrazu oraz przekazywania go z określonych miejsc do centrum odbiorczego, który zapewnia nadzór nad zróżnicowanym obszarem. Na monitoring wizyjny składają się kamery utrwalające obraz, rejestratory do jego przetwarzania oraz specjalne narzędzia do przesyłu.

Ten sposób monitorowania obszaru wykorzystywany jest w galeriach handlowych, szkołach, budynkach administracji publicznej czy zakładach pracy, m.in. w celu zachowania bezpieczeństwa i kontroli produkcji.

Jak działa system CCTV?

System CCTV to technologia nadzoru wideo, służąca monitorowaniu zdarzeń i obszarów. Wszystkie elementy systemu są ze sobą ściśle połączone – obraz z kamer, przetworzony przez rejestratory, trafia do centrum odbiorczego, gdzie uprawnione do tego osoby monitorują nagrania w czasie rzeczywistym. 

Miejsce montażu kamer zależne jest od przestrzeni zakładu oraz wymagań danej firmy. W zależności od potrzeb klienta w budynku firmowych mogą zostać zainstalowane kamery bez czujek ruchu, które nagrywają przez cały czas lub kamery dodatkowo wyposażone w czujnik, nagrywające dopiero w chwili wykrycia ruchu.

Montaż systemu monitoringu CCTV

Decydując się na  instalację monitoringu wizyjnego w siedzibie organizacji, należy wybrać doświadczoną firmę, która zagwarantuje sprawny montaż wraz z nadzorem profesjonalistów. Indywidualny dobór instalacji oparty o rozplanowanie terenu i potrzeby klienta znacznie zwiększy skuteczność ochrony. Wykwalifikowani montażyści doradzą, w jakich miejscach umieścić kamery, tak, by jak najlepiej spełniały swoje zadanie, a także pomogą przy wyborze ich rodzajów i dodatkowych funkcji.

Najważniejsze zalety monitoringu wizyjnego

Instalacja systemów monitoringu CCTV na terenie firmy znacznie ułatwi zabezpieczenie budynku, chroniąc go przed potencjalnymi włamywaczami. Podgląd z kamer może zostać wykorzystywany przez ochronę firmy, w celu wykrycia zagrożenia i jego szybkiej eliminacji. Dzięki rejestracji osób wchodzących do danego pomieszczenia łatwiejsze stanie się wykrycie tożsamości sprawcy w przypadku włamania czy kradzieży. Pomoże przy tym również zarchiwizowany zapis zdarzeń, dający szansę na odtworzenie przebiegu wydarzeń mimo upływu czasu.

Zdalny monitoring wizyjny daje podgląd z kamer w każdym możliwym miejscu. Właściciel firmy nie musi więc być w jej siedzibie, aby mieć wgląd w rzeczywisty obraz. Dzięki innowacyjnym systemom czujniki zamontowane w kamerach mogą zostać dodatkowo połączone z systemem alarmowym, który automatycznie powiadomi odpowiednie służby, co znacznie usprawni proces eliminacji zagrożenia.

Większe bezpieczeństwo z monitoringiem wizyjnym

Nowoczesny monitoring wizyjny zapewnia wzmożoną ochronę przed włamaniem i kradzieżą oraz gwarantuje natychmiastową interwencję w razie zagrożenia. Wśród istotnych zalet takiego systemu bezpieczeństwa wymienić można:

  • całodobowy nadzór nad budynkiem,
  • błyskawiczne wychwycenie niebezpiecznych sytuacji czy podejrzanych osób,
  • eliminacja  niepożądanego zachowania pracowników,
  • oszczędność pieniędzy, dzięki ograniczeniu liczby osób zatrudnionych do ochrony firmy.

Monitoring wizyjny jest znacznie skuteczniejszy od ochrony fizycznej, ze względu na nieprzerwany, całodobowy nadzór nad całym terenem, niemożliwy do uzyskania przez firmę ochroniarską. Dodatkowymi zaletami są również możliwość monitorowania ruchu w firmie oraz wdrożenia zdalnej kontroli dostępu. Obie te funkcje znacznie usprawniają codzienną ochronę budynku, ułatwiając pracę pracownikom.

Monitoring wizyjny – najlepszy sposób na zwiększenie bezpieczeństwa

W porównaniu do innych sposobów ochrony terenu, system monitoringu wizyjnego jest nie tylko tańszym, ale i bardziej wydajnym rozwiązaniem. Wyróżnia go możliwość archiwizacji zapisanych danych oraz wykrycia zagrożenia niemal natychmiastowo. Nowoczesne kamery wykorzystywane w monitoringu wizyjnym obejmują cały obszar danego budynku, nie pozostawiając martwych punktów. To znacznie zwiększa poziom bezpieczeństwa, jednocześnie zapobiegając włamaniom czy kradzieżom.

Monitoring wizyjny jest również jednym z najlepszych sposób na uniknięcie nieuzasadnionych alarmów oraz niepotrzebnych interwencji służb ratunkowych. Odpowiednio zaprogramowany inteligentny system potrafi odróżnić zagrożenie rzeczywiste od fałszywego, np. ruchu zwierząt.