Jak zostać spawaczem – kursy zawodowe dla wszystkich

Zawód spawacza jest obecnie bardzo potrzebny. Nie tylko w Polsce jak i poza granicami naszego kraju brakuje specjalistów od spawania. Widząc pojawiające się zapotrzebowanie coraz więcej osób decyduje się na wykonanie kursu na spawacza. Niezależnie od wieku czy doświadczenia zdobycie stosowanego certyfikatu jest możliwe. Co warto wiedzieć przed zapisaniem się na szkolenie?

Dla kogo skierowane są oferty kursów na spawacza?

Kursy skierowane są niemal do wszystkich, zarówno do osób, które posiadają już pewne doświadczenie jak i dla tych, którzy po raz pierwszy decydują się na wykonanie tego typu kursów.

Uczestnikami szkoleń może być każdy zainteresowany spełniający podstawowe wymagania. Wśród warunków jakie muszą spełnić kandydaci jest przede wszystkim ukończony osiemnasty rok życia, każdy kandydat musi posiadać wykształcenie podstawowe, dobry stan zdrowia potwierdzony przez lekarza. Spełniając te warunki możliwe jest podjęcie kursu na spawacza. Warto jednak wiedzieć, że podczas zajęć praktycznych bardzo często wymagane jest we własnym zakresie posiadanie do użytku rękawic spawalniczych, przyłbicy spawalniczej oraz obuwia roboczego, które cechuje się stalową nakładką z przodu. Każdy kursant musi również stawiać się na zajęciach w stosownym ubraniu roboczym, które nie będzie przeszkadzało podczas wykonywaniu obowiązków.

Kurs na spawacza często jest wybierany przez osoby, które pragną zwiększyć swoje kwalifikacje w wykonywanym już zawodzie. W Polsce zawód spawacza jest bardzo dobrze płatny. W zależności od umiejętności spawacze mogą liczyć na zarobi rzędu 2000-4000 złotych. Kwoty te za granicą są znacznie wyższe, co zachęca doświadczonych spawaczy do wyjazdu zarobkowego za granicę.

Jak wygląda kurs na spawacza?

Wszystkie kursy są podzielone stopniem zaawansowania. Osoby, które posiadają już doświadczenie mogą wybrać wyższy stopnień. W przypadku osób, które nigdy nie maiły styczności, a tego typu kurs decydują się robić po raz pierwszy muszą wybrać najbardziej podstawową wersję. Szkoły organizujące szkolenia na spawacza oferują kursy z metod spawania do jakich należy m.in: 111– spawanie ręczne elektrodą otuloną (MMA),131– spawanie półautomatyczne w osłonie gazu obojętnego (MIG),135– spawanie półautomatyczne w osłonie gazu aktywnego (MAG),136– spawanie drutami proszkowymi (FCAW),138– spawanie drutem proszkowym z rdzeniem metalicznym,141– spawanie elektrodą nietopliwą w osłonie gazu obojętnego (TIG) czy 311– spawanie gazowe. Podczas szkolenia przeważnie  wykorzystuje się stale niestopowe, stale stopowe nierdzewne, stopy aluminium oraz stopy niklu, na których kursanci mogą się uczyć.

spawanie rury

Wybór techniki spawania zależy od nas. Możemy wybrać dowolną metodę, która według nas w największym stopniu odpowiada naszym potrzebom czy kwalifikacjom jakie chcemy zdobyć.

Przebieg kursu może różnić się w zależności od szkoły, jednak przeważnie opiera się na tych samych elementach. Na początku organizowane są zajęcia teoretyczne, jednak aby zdobyć umiejętności konieczne jest wprowadzenie rozbudowanej części praktycznej. Szkolenia w głównej mierze opierają się właśnie na rozwijaniu praktycznych umiejętności, gdyż to właśnie one są głównym celem za którym zgłaszają się kursanci.  W trakcie kursów wykorzystywane są różne materiału dzięki czemu osoba biorąca w nich udział będzie mogła w przyszłości poradzić sobie w różnych zadaniach.

Każdy kurs na spawacza kończy się egzaminem. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku każdy uczestnik otrzymuje powiedzenie w formie certyfikatu , który jest uznawany w całej Polsce jak i na świecie za oficjalny dokument uprawniających do wykonywania danego zawodu.