Kiedy oddać laptopa do serwisu?

Naprawa laptopa w serwisie nadal wielu osobom jawi się jako nieopłacalna, okazuje się jednak, że nie do końca tak jest. W grę wchodzi tu wiele licznych czynników, choćby takich jak to, ile lat ma zakupiony przez Ciebie komputer, jak mocne ma parametry i jaki jest poziom awaryjności poszczególnych podzespołów. Zakładając, że naprawa laptopa w Twoim przypadku nadal jest opłacalna, przejdziemy do rozważania, jakie usterki są powodem dla wizyty w dobrym serwisie naprawy laptopów. Jak należy dbać o laptopa, by służył jak najdłużej?

Kiedy warto przekazać laptopa do profesjonalnej naprawy?

Usterki, z jakimi użytkownicy mają do czynienia najczęściej, jeśli chodzi o laptopy, dzielą się na samoistne i spowodowane przez użytkownika. I tutaj pojawia się ciekawostka. Często okazuje się, że te uszkodzenia, które wystąpiły same z siebie, są dużo łatwiejsze w naprawie, niż te spowodowane z winy użytkownika! Oznacza to, że jeżeli tylko będziesz łagodniej obchodzić się z laptopem i postawisz wreszcie ten kubek z kawą nieco dalej, istnieje szansa, że będziesz rzadszym gościem w serwisach oraz sklepach. 

Przechodząc do rzeczy, poniżej opisujemy pokrótce przykłady awarii, które powinny być rozwiązane przez profesjonalistów, np. pracowników A&D Serwis

  • Rozbicie matrycy. Nie ma tu zbyt wielkiego pola do wyjaśnień. Konieczna jest wymiana i najlepiej, jeśli zajmą się tym fachowcy.
  • Samodzielna naprawa. Zdarzają się wśród użytkowników całkiem dobrzy fachowcy, którzy z usterkami radzą sobie dobrze bez wizyty w serwisie. Jeśli jednak dobrze wiesz, że do nich nie należysz, samodzielną naprawą możesz doprowadzić do jeszcze większych uszkodzeń i podnieść koszty reperacji na własne życzenie. Według statystyk samodzielne próby reperacji to aż 30% przypadków usterek, z jakimi zmagają się serwisanci, jeśli mówimy o uszkodzeniach powstałych z winy użytkownika.
  • Awarie systemu BIOS. W tej sytuacji bardzo częste jest programowanie od nowa kości systemu BIOS lub ich wymiana.
  • Zalanie cieczą. Jest to jedna z najbardziej nieprzewidywalnych usterek, dlatego że nigdy nie wiadomo, gdzie ciecz właściwie dotrze. Konieczna jest zatem szybka, fachowa diagnostyka i jak najszybsze podjęcie naprawy.

Jak prawidłowo dbać o laptop?

Wbrew pozorom, dbanie o laptopa jest bardzo proste – wykonywanie bardzo podstawowych czynności w prawidłowy sposób nic nie kosztuje, a pomaga w zaoszczędzeniu niemałych pieniędzy, które można wydać inaczej, niż na naprawę usterki.

  • Chroń laptop przed zalaniem.
  • Unikaj przeładowania baterii. To ważne szczególnie w kilkuletnich laptopach. Nowe modele są wyposażone w stosowne zabezpieczenia, zapobiegające przeładowaniu.
  • Łap za środek matrycy przy otwieraniu i zamykaniu laptopa – uchronisz zawiasy przed uszkodzeniem.
  • Regularnie oddawaj laptop do czyszczenia, szczególnie jeśli korzystasz z niego w trudnych warunkach.
  • Oczyszczaj ekran i klawiaturę z kurzu, przecierając je delikatnie ściereczką. 
  • Nie kupuj podkładek chłodzących – zwiększają zasysanie kurzu do wnętrza urządzenia.
  • Uważaj na usterki gniazd zasilania – nigdy nie wkładaj wtyczki na siłę, nie naprężaj ani nie wyginaj ładowarki.
  • Korzystaj z laptopa jedynie w miejscach, gdzie będzie on miał zapewnioną stabilną podstawę i odpowiednie chłodzenie – unikaj korzystania z laptopa w łóżku albo trzymając go na kolanach. Jeśli już chcesz to zrobić, pomyśl o małym stoliczku. W przeciwnym razie doprowadzisz do przegrzania.
  • Stawiaj na oryginalne ładowarki – tylko one mają odpowiednie zabezpieczenia. Unikaj podróbek i zasilaczy uniwersalnych – ich stosowanie stwarza ryzyko uszkodzenia płyty głównej. 
  • Nie chodź z laptopem, gdy jest on włączony. Jest to szczególnie ważne w przypadku dysków HDD, które są dyskami magnetycznymi starszej generacji i nie najlepiej znoszą wstrząsy. Co więcej, należy też odczekać chwilę po wyłączeniu sprzętu. Komputer potrzebuje chwili na zakończenie pracy, a informuje o tym m.in. odpowiednia dioda na obudowie. 
  • Staraj się o to, by laptop nie był podłączony do zasilania dłużej, niż to konieczne. Nie przedłuży to żywotności baterii. Zaleca się przynajmniej raz na tydzień odłączyć laptopa od sieci, by zachować cykl ładowania i rozładowania jej. Nie wyjmujemy też rozładowanej baterii, żeby ją przechować na przyszłość, bo tak naprawdę równie dobrze możemy ją wtedy wyrzucić. 

Oddanie laptopa we właściwe ręce, gdy tego wymaga i prawidłowe obchodzenie się ze sprzętem to klucze do długiego i w miarę bezawaryjnego użytkowania, a także niemałych oszczędności. Pamiętaj tylko, by wybierać jedynie najlepszych serwisantów.