Kierowca C w Anglii

Zamierzasz zostać kierowcą CE? Na całym świecie jest duże zapotrzebowanie na uczciwych kierowców CE, w szczególności w Anglii. Profil zawodowy kierowcy zmienił się na przestrzeni lat i nie do końca pasuje on do stereotypowej wizji. Praca, choć często dobrze płatna, wymaga wysiłku przy zdobyciu uprawnień oraz różnych poświęceń po znalezieniu już pracodawcy.

Jak zostaje się zawodowym kierowcą

Posiadanie kategorii CE sprawia, że możemy kierować pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t łącznie z przyczepą. Aby uzyskać prawo jazdy kategorii CE, trzeba ukończyć prawo jazdy kategorii C, choć w niektórych szkołach można robić jednocześnie te dwie kategorie, należy mieć ukończone 21 lat i posiadać orzeczenie lekarskie i psychologiczne, w których stwierdzony jest brak przeciwwskazań do kierowania pojazdami ciężarowymi.

Praca kierowcy ciężarówki nie należy do łatwych. Kierowca znajduje się często bardzo długi czas oddalony od rodziny i przyjaciół. Żyjemy w czasach ułatwionej komunikacji, a więc także kierowcy radzą sobie przy pomocy częstych telefonów czy video rozmów. Im lepsze przygotowanie, tym lepiej można sobie poradzić z oddaleniem, tak czy inaczej samotność potrafi naprawdę zmęczyć, dlatego jest to odpowiednie zajęcie dla ludzi spokojnych, którzy potrafią być sami przez długi czas.

Według badań kierowcy spędzają około 9 godzin dziennie w trasie, prowadzenie samochodu przez tak długi czas wymaga cierpliwości i uważności, dlatego drugim ważnym czynnikiem w pracy zawodowego kierowcy jest jego nastawienie, ważne jest, aby kierowca prywatnie lubił prowadzić i interesował się samochodami, często ludzie, którzy wybierają ten zawód wyłącznie z powodów pieniężnych, nie wytrzymują zmęczenia i osamotnienia.

Kolejnym aspektem pracy zawodowego kierowcy jest czyhające niebezpieczeństwo. Jak wiadomo, na międzynarodowych drogach i parkingach dość często zdarzają się rabunki i napaście. Niebezpieczne jest w szczególności zatrzymywanie się na tak zwanych dzikich parkingach. Nie powinno się również chwalić zwartością ciężarówki. Powstały różne specjalistyczne przedmioty służące ochronie, np. Dodatkowe zamykacze okien czy drzwi. Powstała też pewnego rodzaju kultura zawodowych kierowców, którzy często zapobiegawczo poruszają się w parach, kontaktują się między sobą i razem zatrzymują się na noclegi.

kierowca C i E w AngliiCzas trwania trasy zależy od pracodawcy i umowy. Niektórzy wyjeżdżają tylko na tydzień, po czym wracają do domu np. na trzy dni, inni z kolei wyjeżdżają na trzy tygodnie, co jest naprawdę trudne, w końcu to bardzo długi okres rozłąki z domem.

Wielka Brytania wciąż potrzebuje kierowców

Brytyjskie gazety nadal rozpisują się na temat niedoboru kierowców na brytyjskim rynku pracy. Brak zawodowych kierowców w Anglii zmusza ich do ściągania pracowników z innych krajów, w tym z Polski. Niektóre sytuacje dziejące się w Wielkiej Brytanii wskazują wręcz na desperację brytyjskich pracodawców, w mediach było głośno o pewnej agencji pracy w Anglii, która płaciła 100 funtów osobom najczęściej pochodzącym ze wschodu, za samo zapisanie się na listę chętnych do pracy na stanowisku zawodowego kierowcy.

Dzieje się tak, dlatego, że Anglicy nie chcą w ten sposób pracować. Po pierwsze państwo oferuje im atrakcyjne świadczenia socjalne, a po drugie są oni niechętni do inwestowania w prawo jazdy, w dodatku, że praca zawodowego kierowcy jest wymagająca. Jedną z zalet kierowców z polski jest ich chęć do pracy, często zależy im na zarobieniu dobrych pieniędzy, dlatego chętnie przyjmują więcej godzin.