Na czym polega gumowanie?

Branża przemysłowa, przede wszystkim oparta na maksymalnej automatyzacji, musi mierzyć się z nieuchronnym procesem niszczenia sprzętu w skutek trwałej i bieżącej eksploatacji.  Doskonałą regeneracją, czy też ulepszeniem i podniesieniem wydajności maszyny, będzie przeprowadzenie gumowania. Zabieg polega na powleczeniu dodatkową warstwą ochronną, wykonaną ze specjalnej gumy, wszelkiego rodzaju bębnów, rolek czy taśm. Do wyboru są dwie metody gumowania: przeprowadzone na zimno lub na gorąco. Którą wybrać?

Jakie są zalety gumowania bębnów na zimno i na gorąco?

Poszukując firmy zajmującej się serwisowaniem taśm przenośnikowych, można spotkać się z obiema formami stosowania technologii gumowania. Metoda na zimno polega na oklejeniu bębna napędowego specjalną mieszanką gumową. Zanim maszyna ponownie ruszy do pracy, koniecznie jest odczekanie aż klej wyschnie. Jest to również doskonała metoda do zastosowania przy naprawie bębna, jeśli jest konieczne tylko wypełnienie nieszczelności czy powstałego ubytku. Ponieważ jest wykonywana w niskiej temperaturze, pozostaje bezinwazyjna dla każdego materiału, z jakiego został wykonany bęben. W przypadku gumowania na gorąco, naprawa, czy też wzmocnienie bębna, podlega procesowi wulkanizacji, które w zależności od pożądanych rezultatów, pozwala uzyskać różnego rodzaju jakość warstwy ochronnej.  Zaletą gumowania na gorąco jest natychmiastowa gotowość maszyny do dalszej pracy. ATGUM-SERWIS stosuje obie metody, w zależności od funkcji maszyny oraz pożądanych przez klienta rezultatów. Mimo że firma znajduje się w Bełchatowie, oferuje wykonanie swoich usług na terenie całej Polski.

Zalety stosowania gumowania

gumowanie maszynNiezależnie od tego czy wybrany zostanie proces oklejania czy wulkanizacji, obie metody przynoszą korzyści w dalszym użytkowaniu. Pierwszą istotną zmianą jest spowolnienie ścierania się powierzchni w obrębie pracy bębna i taśmociągu. Poprzez zwiększenie tarcia elementy odpowiedzialne za trwałą eksploatację będą się wolniej zużywały. Dodatkowym atutem jest zapewnienie płynniejszej pracy podzespołów, opartych na konstrukcji łożyskowej. Jeżeli wymagany jest stały dostęp człowieka do maszyny, pełniony nadzór, niezwykle ważnym jest również zapewnienie higieny pracy, w tym przypadku poprzez zmniejszenie poziomu hałasu. Zastosowanie odpowiedniego gumowania może się okazać nawet konieczne, jeśli urządzenie pozostaje w nieustannych ruchu i jest narażone na bardzo duży nacisk oraz kontakt z różnymi materiałami podczas pracy. Kolejnym atutem jest lepsze zabezpieczenie instalacji przemysłowej w zależności od specjalnie przygotowanej warstwy ochronnej. Jeżeli przy pracy bębna mamy do czynienia z materiałem tłustym jak nawozy, śmieci czy transport substancji olejowych, powłoka powinna być odporna na poślizg. Jeżeli prace są dokonywane w hutach albo kopalniach, miejscach o trudnych warunkach i podatnych na wystąpienie pożaru, potrzebna jest trudnopalna warstwa gumowa.  W zależności od twardości materiałów, które są obsługiwane przez maszynę, nacisku na taśmę przenośnikową, dobrze, żeby warstwa ochronna bębna była również wykonana z mieszaniny wysoko odpornej na ścieranie. W ten sposób stosowana technologia gumowania znajduje szerokie zastosowanie. Gwarantuje wydłużenie żywotności maszyn używanych w sortowniach, hutach, różnego rodzaju magazynach, ładowniach, silosach, zajmujących się transportem drewna, zboża, piasku czy też pracujących jako kruszarki albo frezarki mobilne.

Gumowanie bębnów tylko w sprawdzonych firmach serwisowych

W Polsce gumowanie bębnów podlega ścisłej kontroli, zgodnie z normą PN-C/94144. Korzystanie z profesjonalnego serwisu jak ATGUM-SERWIS zapewnia zastosowanie najwyższej jakości materiałów. W przypadku gumowania na zimno można zdecydować jaki rodzaj i grubość okleiny ma zostać zastosowana oraz wybrać wzór powłoki. Z kolei w procesie wulkanizacji uzyskuje się szczegółowe informacje o zastosowaniu warstwy mieszanki, indywidualnie dobranej do wymogów klienta. Ponadto firma zapewnia rzetelnie wykonaną usługę, dzięki czemu proces gumowania nie będzie ponownie potrzebny. Jeśli istnieje podejrzenie co do niepewnej jakości, warto zainteresować się serwisem dającym gwarancję na swoje usługi serwisowe. Zazwyczaj okazuje się, że gumowanie w takich firmach jest w zupełności wystarczające i nie musi być ponawiane. Jest to wówczas jednorazowa inwestycja, która na trwałe usprawnia proces produkcyjny i przedłuża żywotność elementów instalacji przemysłowej. Zanim podejmie się decyzję co do wyboru rodzaju usługi, warto najpierw skonsultować zakres i typ serwisowania z konkretna firmą.