Obróbka metali w dobie nowych technologii

Nowe technologie mają wpływ niemalże na wszystkie dziedziny związane z życiem człowieka. Obecność rozwoju technologicznego jest widoczna najbardziej w firmach produkcyjnych, które zajmują się obróbką między innymi metali przy użyciu nowoczesnych maszyn produkowanych z użyciem najnowszych nowinek technologicznych.

Maszyny do obróbki metali a nowe technologie.

Odnosząc się do produkcji maszyn skrawających oraz obrabiających metale należy wyróżnić podstawowe elementy, które wykorzystywane do produkcji skomplikowanych układów elektronicznych w wyżej wymienionych maszynach. Do podstawowych czujników, które stosuje się podczas budowy skrawarek i obrabiarek zalicza się czujniki siły, czujniki nacisku oraz przeróżne rodzaje nakładek skrawających. Ze względu na montaż poszczególnych materiałów w obszarze roboczym maszyny stosuje się różnego rodzaju mocowania tworzyw, które różnią się między sobą przede wszystkim sposobem umiejscawiania elementów obrabianych oraz łatwością zmian w ustawieniu maszyny. Dodatkowym aspektem, który poruszany jest podczas produkcji i montażu maszyn do obróbki metalu, są elementy skrawające, tłoczące, wiercące, które wykonywane są z materiałów odpornych na zużycie oraz pozwalających na szybką pracę maszyny. Głównie dzięki nowoczesnym technologiom pojawia się możliwość wykonywania skomplikowanych elementów metalowych z użyciem tylko i wyłącznie tego typu maszyn.

Jakie czujniki są produkowane w oparciu o nowe technologie?

Do podstawowych czujników, które wykonywane są dzięki najnowszym technologiom, zalicza się: siłomierze liniowe, przetworniki siły oraz wzmacniacze tensometryczne. Pierwszy z nich jest to przyrząd, który służy do podstawowego określenia siły, jaka oddziałuje na mierzony element. Siłomierze są stosowane tam, gdzie, np. pojawiają się naprężenia oraz rozprężenia lin. Siłomierze elektryczne montuje się zazwyczaj na trzpieniach pomiędzy dwoma oddziałującymi na siebie elementami. Czujnik siły natomiast pełni rolę kontrolera sił naprężających, ściskających oraz rozciągających przy wykorzystaniu podstawowych praw fizyki. Czujniki siły sprawdzają się nie tylko w pomiarach laboratoryjnych, ale też podczas codziennego użytku w firmach produkcyjnych dzięki stosowaniu ich w maszynach służących do obróbki np. metali. Ostatni z czujników, który nazywany jest wzmacniaczem tensometrycznym – jest stosowany w układach pełnomostkowych. Posiada potencjometry regulacyjne, listwę zatrzaskową oraz kable zasilania. Współpracuje z wieloma innymi czujnikami siły, tworząc jeden układ pomiarowy. Jak widać w powyższych przykładach, czujniki wykorzystywane do produkcji maszyn są dostępne tylko i wyłącznie dzięki szybkiemu rozwojowi technologicznemu elektroniki.

skawanie metalu

Skrawanie metali – na czym polega?

Obróbka i skrawnie metali polega przede wszystkim na szybkim dostosowaniu elementu metalowego do formy, która została narzucona projektowo. Dzięki wykorzystaniu maszyn opierających się o nowoczesne technologie pojawiają się możliwości, dzięki którym można łatwo zaprogramować maszynę obrabiającą tak, aby poddała materiał np. metal do obróbki poprzez skrawanie, ścinanie oraz wiercenie. Dodatkowo do obróbki wykorzystuje się programy, które umożliwiają graficzne przygotowanie projektu, a następnie wgranie go do przystosowanej maszyny obrabiającej tak, aby nie trzeba było ręcznie wprowadzać ustawień, jak to mogło mieć miejsce do tej pory. Obecnie maszyny posiadają graficzne interfejsy oraz możliwość wgrywania gotowych projektów tak, aby rola użytkownika ograniczała się tylko i wyłącznie do zamocowania materiału do obróbki w uchwytach maszyny. Dzięki rozwojowi nowych technologii procesy produkcyjne związane z obróbką metali stają się w pełni zautomatyzowane, co umożliwia pracę maszyn niemalże przez całą dobę bez potrzeby angażowania dodatkowych pracowników. Warto też pamiętać, że rozwój nowoczesnych technologii przyśpiesza też pracę oraz pozwala zredukować koszty np. zakładów produkcyjnych poprzez zwiększenie efektywności wykonywanych prac, oraz zminimalizowanie procentu błędu, który może przytrafić się podczas obróbki.