Oświetlenie zabytków LED — jak oświetlać perły architektury?

W wielu miastach znajdują się prawdziwe perły architektury, które z pewnością warto obejrzeć. Z racji tego, że noc jest bardziej mistyczną porą niż dzień, warto, aby turyści mogli je oglądać także podczas romantycznych wieczornych spacerów. Jak to zrobić? Najlepiej pomyśleć o klimatycznym oświetleniu LED.

Oświetlenie miejskie, jako światowy trend

W dzisiejszych czasach już większość dużych miast na całym świecie sięga po nowoczesne rozwiązania oświetleniowe z zakresu oświetlenia elewacji zabytków, pomników czy innych obiektów architektonicznych. Za pomocą światła i inspirujących efektów wizualnych można pięknie namalować krajobraz miejski, który wieczorami zmienia się w magiczne miejsce. Dzięki specjalnie zainstalowanemu systemowi zarządzania oprawami oświetleniowymi LED można zmieniać ich moc, natężenie światła i wpływać na wygląd miasta. W znacznym stopniu wpływa to na wizerunek miasta w opinii mieszkańców, turystów, jak i przedsiębiorców.

oświetlenie zabytków praga

Obiekty zabytkowe stanowiące serce wielu miast, upiększają krajobraz nie tylko za dnia, ale także w nocy. Aby zabytek mógł dobrze wyglądać w nocy, a nie tylko za dnia niezbędne jest zaprojektowanie odpowiedniego oświetlenia, które będzie jednocześnie energooszczędne, wytrzymałe, ale również pozwoli na oszczędności dla miasta, gminy, która danym zabytkiem się opiekuje i go oświetla. Muzea, zabytkowe budynki czy kościoły to obiekty bardzo chętnie i często odwiedzane przez turystów, ale także rdzennych mieszkańców danego miasta. Ich wygląd wpływa na rozwój turystyki, a co za tym idzie, rozwija miasto oraz sprawia, że miejscowość zaczyna coraz więcej zarabiać. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu ledowemu możliwe jest także doskonałe zaprezentowanie obrazów, rzeźb czy wnętrz w jak najkorzystniejszy oraz bezpieczny dla nich sposób.

Jak rozpocząć proces oświetlania budynków?

Projektowanie zewnętrznego oświetlenia miejskiego należy zacząć od odpowiedniego rozłożenia oświetlenia. Należy także ustalić temperaturę barwową oraz kąt świecenia lamp. Nie jest to jednak trudne zadanie i nie musimy sami się tym martwić, ponieważ rozwój technologii świetlnych, przede wszystkim sektora lamp LED, spowodował, że jakość oraz dostępność nowoczesnych źródeł światła znacznie wzrosła. Nie bez znaczenia jest także energooszczędność. Firma Globus Lighting produkuje energooszczędne oświetlenie kościołów, muzeów, teatrów i zabytków w technologii LED, które pozwala na zaoszczędzenie nawet 70% środków, względem tradycyjnych technologii oświetleniowych.

Aby jednak oświetlenie kościołów i innych zabytków było stworzone odpowiednio, Globus Lighting tworzy audyt oświetlenia, a następnie jego projekt, które pozwalają na dopasowanie odpowiednich opraw oświetleniowych i ich parametrów do bryły zabytku. Realizacja oświetleniowa zabytków wymaga odpowiedniego okresu przygotowań, który umożliwi wykonanie indywidualnego projektu oświetlanego zabytku. Dzięki temu możliwe jest rozpoznanie obiektu, analizę jego położenia, architektury oraz otoczenia i tego, jak oświetlenie na poszczególne parametry wpłynie, aby efekt wizualny był jak najbardziej spektakularny.

Początkowy projekt oświetlenia jest tworzony wirtualnie, w specjalnych programach przeznaczonych do wizualizacji projektu, przed rozpoczęciem jego realizacji. Odpowiednie oświetlenie najważniejszych obiektów sprawia niesamowite wrażenie, tajemniczości, dostojności i uroku. Nie ważne czy jest to oświetlenie standardowe np. Sanktuarium na Jasnej Górze, czy kolorowe, jak Pałac Kultury w Warszawie czy Katedra, ratusz i Hala Stulecia we Wrocławiu.

oświetlenie kościołów kolonia

Nie bez znaczenia są również mniejsze elementy przestrzeni miejskiej, które są uzupełnieniem nocnej rewii świateł, takie jak fontanny, pomniki, oraz rzeźby, których oświetlenie powinno być dostosowane taki sposób, aby nie powodować zniekształceń sylwetki i kształtu dzieła, a raczej je uwydatnić.

Podsumowując, oświetlenie zabytków jest już swego rodzaju sztuką, która nada perłą architektury jeszcze więcej uroku. Zastosowanie oświetlenia LED w zabytkach i kościołach jest nie tylko decyzją korzystną finansowo, ale pozwala również zabezpieczyć we wnętrzach muzeów, kościołów i innych obiektów – dzieła sztuki, które nie tracą swoich właściwości, gdyż światło LED nie wydziela ciepła oraz promieniowania, tym samym nie powodując niszczenia dzieł sztuki. Pamiętajmy, że żywotność oświetlenia LED jest nieporównywalnie dłuższa i bardziej energooszczędna niż zwykłe oświetlenie, jest to więc najbardziej innowacyjna metoda wyróżnienia zabytków. Ponadto ogromny wybór kolorów, kąta naświetlenia, czy też temperatury światła, sprawia, że dzięki projektantom możemy uzyskać najbardziej spektakularny efekt, który niesamowicie upiększy nasze miasto.