Oszczędne i efektywne oświetlenie przemysłowe

Wiele osób nie zastanawia się nad tym, ale zazwyczaj cały okres użytkowania żarówki żarowej kosztuje od 5 do 10 razy więcej niż pierwotna cena jej zakupu. Koszty oświetlenia przemysłowego mogą być bardzo istotną pozycją w budżecie każdego przedsiębiorstwa. Jak powinno wyglądać oszczędne i efektywne oświetlenie w przemyśle?

Możliwości oświetlenia przemysłowego

Decydując się na oświetlenie przemysłowe mamy kilka możliwości. Żarówki żarowe nie są już dla nas opcją, ponieważ w 2009 roku Unia Europejska rozpoczęła wprowadzanie stopniowego zakazu ich produkcji, użycia i zakupu. Podobne rozwiązania wprowadziła też Kanada, Stany Zjednoczone, Australia, Chiny i liczne kraje w Azji oraz Ameryce Łacińskiej. Wynika to z tego, że zależy im ma efektywnych źródłach światła, które będą przyjazne dla środowiska.

Część przedsiębiorstw decyduje się na wybór świetlówek kompaktowych, które są po prostu miniaturowymi wersjami pełnowymiarowych lamp fluorescencyjnych. Wkręcają się w standardowe gniazda lamp i emitują światło przypominające zwykłe żarówki – nie tak jak oświetlenie fluorescencyjne stereotypowo kojarzone z fabrykami.

Jednak najczęściej rekomendowanym i najnowocześniejszym rozwiązaniem są diody LED. To małe, bardzo wydajne żarówki stałe. Nowe LEDy są zgrupowane w klastry z soczewkami dyfuzora, które poszerzyły ich zastosowanie. Technologia LED szybko się rozwija, dzięki wielu nowym stylom żarówek. Początkowo droższe niż świetlówki kompaktowe, diody LED obecnie uważane są za znacznie bardziej opłacalne, ponieważ ich cena się zmniejszyła, a wytrzymują one znacznie dłużej.

Dlaczego warto zmodernizować oświetlenie przemysłowe i zastosować diody LED?

Największą zaletą zainstalowania oszczędnego i efektywnego oświetlenia przemysłowego są ogromne oszczędności. Według amerykańskiego Departamentu Energii, szybkie zastosowanie żarówek LED pozwoliłoby łącznie zaoszczędzić 265 miliardów dolarów w ciągu następnych 20 lat. Zmiana ta pomogłaby również wyeliminować potrzebę budowy 40 nowych elektrowni i ocalenia setek milionów ton gazów cieplarnianych przed wejściem do atmosfery. Wynika to z faktu, że żarówki LED zużywają tylko 2-17 W energii elektrycznej (1/3 do 1/30 żarówki żarowej lub świetlówki kompaktowej).

oświetlenie led

Podobne są doświadczenia firmy Luxon, która wykonała ogromną ilość realizacji zarówno przemysłowych, jak i handlowych, biurowych, w obiektach publicznych, czy na ulicach. Za każdym razem oszczędności są bardzo duże. Po wykonaniu kompleksowej instalacji przez Luxon dla firmy AMPLUS zużycie prądu zmniejszyło się aż o 63%, co w przeliczeniu oznacza oszczędności w wysokości 180 000 złotych.

Co więcej diody LED działają 10 razy dłużej niż świetlówki kompaktowe i 40 razy dłużej niż żarówki tradycyjne. Nie mają one też żarnika, więc nie zostaną uszkodzone w okolicznościach, w których zwykła żarówka byłaby już zniszczona. Oznacza to, że zaoszczędzimy nie tylko na kosztach energii, ale również na ich standardowej konserwacji i naprawach.

W niektórych przypadkach bardzo istotne jest również to, że oświetlenie tego typu nie powoduje gromadzenia się ciepła. Tradycyjne rozwiązania rozgrzewają się i przyczyniają do gromadzenia ciepła w danej przestrzeni. Jest to szczególnie istotne jeżeli dana powierzchnia przemysłowa jest klimatyzowana. Nagrzewające się żarówki podwyższają koszty klimatyzacji danego miejsca.

Wszystkie powyższe elementy sprawiają, że oszczędzamy. Jeżeli zależy nam jednak na jeszcze oszczędniejszym i bardziej efektywnym rozwiązaniu to instalując diody LED możemy połączyć je z zaawansowanymi technologiami umożliwiającymi sterowanie światłem. Mogą one wyłączać je, kiedy nikogo nie ma w pomieszczeniu, ale nie tylko. Istnieją nawet technologie biorące pod uwagę ilość światła dziennego tak, aby dostosowywać emisję oświetlenia sztucznego.  To wszystko poskutkuje jeszcze większymi oszczędnościami.

Warto również pamiętać, że dzięki trwałości i niskim zapotrzebowaniu na energię oraz temu, że diody LED nie zawierają rtęci, to rozwiązanie bardzo ekologiczne. Ułatwi nam to też uzyskanie wszelkich zielonych certyfikatów.

Diody LED to nie tylko oszczędność, ekologia i trwałość. Odpowiednio zainstalowana instalacja jest niezwykle praktyczna i daje dużą ilość światła komfortowego dla naszych pracowników. Luxon w realizacji dla AMPLUS podczas modernizacji oświetlenia zadbał o to, aby przestrzeń była dokładnie oświetlona, ale bez efektu oślepiających hotspotów, które zdarzają się przy starszych technologiach.