Podział obuwia ochronnego BHP

 

Obuwie bezpieczne – jest to obuwie, które posiada tzw. podnosek ,który wytrzymuje bardzo dużą siłę nacisku zewnętrznego nawet do 200 J a ponadto jest bardzo odporne przed ściskaniem z siłą przekraczającą 15 kN. Ponadto takie obuwie musi spełniać określone normy ISO. Szczegółowa norma, która określa ten rodzaj obuwia to : PN-EN ISO 20345. Symbol przypisany dla tego rodzaju obuwia to (S).

 

Kolejnym rodzajem obuwia roboczego jest obuwie, które jest odporne na uderzenie z energią 100 J. Dodatkowo buty te mają podnoski, które mogą wytrzymać uderzenie z siłą przekraczającą 100 J. Dodatkowo obuwie to chroni przed ściskaniem siłą przekraczającą 10 kN. Szczegółowe normy jakie spełnia ten rodzaj obuwia określa norma PN-EN ISO 20346. Symbol przypisany do tego rodzaju obuwia to (P)

 

Obuwie bez podnoska

Następnym rodzajem obuwia roboczego tym razem bez podnoska. Ten rodzaj obuwia przeznaczony jest do pracy, gdzie stopa nie jest narażona na zmiażdżenie lub uszkodzenie. Jest to typowy rodzaj obuwia roboczego.

Symbolika przypisana do tego rodzaju obuwia (O)

Szczegółowa norma dotycząca tego rodzaju obuwia określona jest przez PN – EN ISO 20347

Obuwie ochronne dzielimy głównie ze względu na zagrożenia wynikające z uszkodzenia stopy różnymi czynnikami zewnętrznymi.

W odpowiedzi na te zagrożenia producenci obuwia roboczego pokusili się o przygotowanie szeregu rozwiązań umożliwiających ochronę stopy przed ich szkodliwym działaniem.

 

Buty chroniące przed czynnikami mechanicznymi

Bardzo częstym urazem stóp jest uszkodzenie podeszwy lub jej przekłucie. Bardzo skutecznym rozwiązaniem, które zapobiega takim uszkodzeniom jest wkładka antyprzebiciowa, która jest wykonana ze stali a ponadto jest odporna na korozję a jej wytrzymałość na przekłucia to nacisk rzędu 1100 Najnowsze modele obuwia roboczego są wyposażone we wkładkę kevlarową podobnej odporności.

Bardzo ważnym elementem budowy obuwia roboczego jest wspomniany podnosek stalowy, ma on za zadanie chronić stopę przed urazami z energią do 200J. Producenci obuwia stosują coraz nowocześniejsze rozwiązania w najnowszych modelach noski wykonywane są z materiału kompozytowego dzięki czemu są zdecydowanie lżejsze niż te wykonane z noskami stalowymi co gwarantuje lepszy komfort pracy.

Często spotykanym zagrożeniem jest nierównomierna i śliska powierzchnia – jednak na takie okoliczności producenci obuwia także znaleźli rozwiązanie – jest nim obuwie wyposażone w urzeźbione spody wykonane z kauczuku lub poliuretanu.

 

Buty chroniące przed czynnikami chemicznymi

Ten typ obuwia roboczego używany jest w większości przez osoby pracujące w branży włókienniczej, w przemyśle ciężkim i chemicznym.

Obuwie to jest wykonane ze specjalnego tworzywa, które jest odporne na działanie substancji chemicznych a także jest odporne na działanie tych substancji w wyniku ich rozlania. Materiał z którego jest wykonany ten rodzaj obuwia pozwala na zachowanie swojego stanu nie tracą swojej formy nawet po reakcji obuwia z substancją chemicznie czynną.

Jest to typowy rodzaj obuwia ochronnego, bardzo bezpiecznego przeznaczonego min. do prac w laboratoriach badawczych i pracowniach chemicznych.

Wśród obuwia roboczego bardzo dobrze swoje funkcje spełnia to skórzane. Wśród rodzajów rozróżniamy : obuwie ze skór kwasoodpornych, olejoodpornych i wodoodpornych. Podeszwy takiego obuwia najczęściej wykonane są z poliuretanu, neoprenu lub naturalnej gumy.