Pompy ciepła z dotacją dla krakowian

Odnawialne źródła energii w polskich domach jednorodzinnych są coraz bardziej popularne.

Średnio coraz więcej rodzin decyduje się na bardziej ekologiczne formy pozyskiwania energii elektrycznej i ogrzewania swojego domu. Jedną z lepszych metod jest zainstalowanie pompy ciepła, która w większości będzie pobierała energię ze środowiska naturalnego.

Dodatkowo krakowianie mogą liczyć na dotacje, dzięki którym o wiele łatwiej będzie zainwestować w pompę ciepła.

Pompy ciepła obecnie uważane są za najlepsze rozwiązania ogrzania domu zimą, a także ochłodzenia go latem. Nic zatem dziwnego, że korzysta z niego coraz więcej osób. Biorąc pod uwagę wysoką kwotę dofinansowania do pompy ciepła, jednorazowy wydatek nie wydaje się już tak wysoki.

Jak jednak wygląda praca pompy ciepła? Jakie rodzaje pompy wyróżniamy i jaką wybrać do swojego gospodarstwa domowego?

Jak działa pompa ciepła?

Wybór ogrzewania to jedna z najważniejszych decyzji jakie podejmuje się na etapie budowy domu. Nic zatem dziwnego, że wiele osób zastanawia się na jakiej zasadzie działa pompa ciepła i czy taka inwestycja jest opłacalna na przestrzeni lat.

Pompa ciepła to jeden z ekologicznych systemów grzewczych, który do wytworzenia własnej energii nie potrzebuje być zasilany tradycyjnym paliwem – węglem, elektrycznością. W całym procesie wytwarzania energii nie zachodzi żadne zjawisko spalania, a wszystkie niezbędne składniki pobierane są ze środowiska naturalnego.

W zależności od rodzaju pompy ciepła będzie ona pobierana z gruntu, wody albo powietrza. Pompa wykorzystuje jedyną energię dodatkową, która wspomaga wszystkie procesy jest energia elektryczna. Jednakże stanowi ona zaledwie 25 procent energii, niezbędnej do tego, aby pompa ciepła działała.

Cały proces zachodzi w oparciu o zjawisko Joule’a Thompsona, polegające na to, że ciepłe powietrze z zewnątrz jest poprzez różne procesy termodynamiczne, przenoszone do środka pomieszczenia.

Aby jednak pompa ciepła działała, potrzebne są dwa źródła ciepła – dolne i górne. Dolne to to, z którego będzie ona pobierała energię na zewnątrz, czyli grunt, woda oraz powietrze. Pompa ciepła potrzebuje też odbiornika, który będzie znajdował się we wnętrzu domu, inaczej określane mianem górnej pompy ciepła. W domu górnym źródłem ciepła może zostać:

  • ogrzewanie podłogowe,
  • ogrzewanie sufitowe,
  • grzejniki grzewcze,
  • różnego rodzaju podgrzewacze wody.

Rodzaje pompy ciepła

Pompy powietrza dzielą się na rodzaje. Ich działanie będzie różniło od sposobu pobierania energii ze środowiska naturalnego. Dzielimy je na trzy podstawowe kategorie: pompę ciepła gruntową, pompę ciepła powietrzną, pompę ciepła do wody CWU, inaczej określanej mianem pompy ciepła woda-woda.

Pompa ciepła gruntowa jak sama nazwa wskazuje pobiera energię ze źródeł geotermalnych, których jest całkiem sporo pod ziemią. Jest ona jedną z najbardziej opłacalnych, gdyż może pracować w każdych warunkach – niezależnie od tego, czy na zewnątrz jest ciepło, czy nie.

Gruntowa pompa ciepła świetnie sprawdzi się do ogrzewania domu, a także podgrzewania wody. Dodatkowe funkcję gruntowej pompy ciepła umożliwiają również schłodzenie pomieszczeń w upalne dni.

Powietrzne pompy ciepła jako dolne źródło energii wykorzystują wysokie i niskie temperatury z powietrza atmosferycznego. Pełni ona zatem podobną rolę jak kocioł elektryczny oraz gazowy, przez co można korzystać z niej do zasilania instalacji centralnego ogrzewania.

W zależności od tego, na jaką pompę ciepła się zdecydujemy, producent Daikin pomoże w stworzeniu najbardziej opłacalnego projektu do zapotrzebowania naszego gospodarstwa domowego.

pompy ciepła z dotacją w Krakowie

Dotacje do pompy ciepła dla krakowian

Obecnie mieszkańcy Krakowa mogą składać wnioski o dotację w ramach Programu rozwoju odnawialnych źródeł energii, a także Programu termomodernizacji budynków jednorodzinnych dla Miasta Krakowa. Wnioski obejmują otrzymanie dotacji na pompy ciepła, a także instalacje fotowoltaiczne czy kolektorów słonecznych.

Warto jednak wiedzieć, że o dotację mogą starać się osoby, na których adresie nie jest zarejestrowana żadna działalność gospodarczej.

Koszty dotacji mogą dotyczyć 60 procent całej inwestycji, jednakże będą się one od siebie różniły w zależności od rodzaju pompy ciepła z dotacją w Krakowie. Za powietrzną pompę ciepła można otrzymać do 8 tysięcy zwrotu inwestycji, a w przypadku pompy gruntowej – aż 33 tysięcy.