Przeznaczenie tokarek w przemyśle

Urządzenie, które jest przeznaczone do bardzo szczegółowej obróbki zarówno prostych przedmiotów jak również elementów o skomplikowanej budowie to maszyna tokarka. Wprowadzenie urządzenia tego typu znacznie poprawiło wydajność i efektywność pracy w wielu zakładach przemysłowych.

Tokarka znacznie usprawniła proces produkcji, obniżyła koszty wytwarzania oraz znacznie ulepszyła jakość produkowanych elementów co bezpośrednio wpływa na jakość wszelkich urządzeń, które dziś są stosowane na co dzień.

Maszyna tokarka umożliwia ręczną obsługę lub też zaprogramowanie pracy w celu automatycznej obróbki, co jest możliwe w przypadku urządzeń CNC przy produkcji na większą skalę. Często stosowane tokarki pracujące w systemie CNC powstały w czasach, gdy powoli acz skutecznie w przemyśle wdrażano komputeryzacje i automatyzację produkcji. Maszyna tokarka została masowo wykorzystywana w momencie gdy ceny podzespołów komputerowych stały się niskie. Podzespoły odgrywają najważniejsze funkcje w tego typu obrabiarkach. Tokarki zostały wyposażone w elementy elektroniczne, posiadają zaawansowany interfejs, który pozwala na łatwą komunikację z operatorem tokarki. Dzięki takiemu wyposażeniu maszyna tokarka może być sterowana przez operatora z ogromną precyzją i dokładnością.

tokarka-cnc-okuma

Na zdjęciu widać tokarkę CNC marki Okuma. Posiada 8 sterowanych osi, zaś moc silnika wrzeciona to aż 20 KM. 

Proces produkcji konkretnego elementu rozpoczyna się od projektowania tego elementu oraz stworzenia odpowiedniej dokumentacji. Kiedy ten etap jest zakończony musi zostać stworzony program sterujący ruchem tokarki. Podczas programowania trzeba tak dobrać wszelkie parametry, aby uzyskać pożądany kształt w jak najszybszym czasie.

Po przygotowaniu modelu, dokumentacji i programu rozpoczyna się proces produkcji. Cała procedura na pierwszy rzut oka może wydawać się może, czasochłonna, jednak przy wytwarzaniu wielu takich samych elementów proces odbywa się bez większej ingerencji człowieka. Jedynie na początku operator musi skalibrować na początku współrzędne względem obrabianego materiału. Jednak przy większej ilości przedmiotów do wykonania bądź odtworzenie danego przedmiotu po długim czasie dzięki posiadaniu gotowego programu okazuje się być wielkim udogodnieniem.

Warto zaznaczyć, że istnieje kilka rodzajów tokarek, które są przeznaczone do obróbki przedmiotów o rozmaitych rozmiarach. Najczęściej wyróżnia się tokarki kłowe, uchwytowe, rewolwerowe, tarczowe i karuzelowe. Te typy różnią się sposobem mocowania obrabianego przedmiotu oraz jego dopuszczalną wielkością i masą.

Planując kupno tokarek dla przedsiębiorstwa na początku warto przeanalizować zakup używanego sprzętu. Jest to tanie i pragmatyczne rozwiązanie dla początkujących firm, gdyż ich cena jest znacznie niższa w porównaniu z nowymi urządzeniami CNC. Przy odpowiedniej konserwacji urządzenia te powinny służyć przez wiele lat przynosząc dochód dla firmy. Przy odpowiednim gospodarowaniu pieniędzmi można bardzo dobrze rozwinąć firmę i przyjmować znacznie więcej zamówień. Kiedy firma będzie prężnie działać na rynku można zainwestować w zakup nowego sprzętu.