Solary a panele fotowoltaiczne — czym się różnią?
Korzystanie z odnawialnych źródeł energii staje się coraz popularniejsze nie tylko na skalę przemysłową, ale jest to rozwiązanie coraz częściej spotykane w gospodarstwach domowych.
Z pewnością najpopularniejszym źródłem pozyskiwania ekologicznej energii jest aktualnie słońce, a dokładniej promieniowanie, jakie generuje. W tym celu stosuje się panele fotowoltaiczne oraz kolektory słoneczne zwane także solarami. Są to dwa zupełnie inne rozwiązania, które przez wiele osób są mylone, pomimo tego, że dzieli je wiele różnic.
Czym są solary?
Solary lub inaczej kolektory słoneczne są to urządzenia, służące do zamiany energii pochodzącej z promieniowania słonecznego na ciepło. Nośnikami tego ciepła są najczęściej ciecze np. glikol lub woda, a czasami nawet gazy (powietrze) lub połączenia dwóch tych nośników. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów kolektorów słonecznych m.in. kolektory płaskie, próżniowe, próżniowo-rurowe, i skupiające.
Ogólna zasada działania kolektorów słonecznych jest dość prosta i polega na tym, że nagrzany przez słońce nośnik ciepła transportowany jest z baterii kolektora do zbiornika akumulacyjnego, gdzie znajduje się woda użytkowa. Po podgrzaniu wody nośnik zostaje z powrotem przetransportowany do kolektora i cały proces zaczyna się od początku.
Czym są panele fotowoltaiczne?
Panele fotowoltaiczne to zestaw połączonych ze sobą ogniw fotowoltaicznych, które są półprzewodnikami pozwalającymi na przemianę promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Proces ten jest możliwy dzięki zjawisku fotowoltaicznemu, które zachodzi w ogniwach.
W taki właśnie sposób produkowany jest prąd stały, który trafia następnie do falownika, gdzie następuje jego przekształcenie na prąd zmienny. Tak wyprodukowana energia elektryczna przesyłana jest następnie do instalacji domowej, z której mogą być zasilane wszystkie elektryczne urządzenia w domu.
Różnice między solarami a panelami fotowoltaicznymi
Różnice między kolektorami słonecznymi a panelami fotowoltaicznymi są znaczne i po dokładnym zapoznaniu się z tematem, z pewnością każdy będzie w stanie je rozpoznać. Podstawową różnicą jest ich przeznaczenie. Solary różnią się od paneli fotowoltaicznych rodzajem produkowanej energii. W ich przypadku jest to energia cieplna, natomiast fotowoltaika wytwarza energię elektryczną.
Z tego względu posiadając instalację fotowoltaiczną mamy znacznie szersze możliwości, ponieważ wyprodukowaną energię możemy wykorzystać do oświetlenia domu, zasilenia urządzeń elektrycznych i elektronicznych, czy nawet do ogrzania budynku, w sytuacji gdy posiadamy elektryczne ogrzewanie. Z kolei solary pozwalają jedynie na podgrzewanie wody użytkowej, wspomagają pracę ogrzewania centralnego i mogą również podgrzewać wodę w przydomowym basenie.
Znaczną różnicą jest także sama zasada działania. W solarach promieniowanie słoneczne przechwytywane jest przez powierzchnię absorbera i w taki sposób przekształcane jest na ciepło. Panele fotowoltaiczne działają z kolei w oparciu o zjawisko fotowoltaiczne, które polega na powstawaniu siły elektromotorycznej w ciele stałym pod wpływem promieniowania słonecznego, czego efektem jest produkcja energii elektrycznej.
Sporą różnicą jest również to, że w przypadku kolektorów słonecznych, nie ma możliwości oddawania nadwyżki wyprodukowanej energii do ogólnej sieci. W przypadku paneli fotowoltaicznych jest to jak najbardziej możliwe. Jeśli wyprodukujemy więcej energii elektrycznej, niż jesteśmy w stanie zużyć, to jej nadwyżka zostaje wysłana do sieci energetycznej, skąd możemy ją odebrać w dowolnym momencie przy zachowaniu współczynnika odpustu.
W jakich sytuacjach najlepiej sprawdzą się te rozwiązania?
Zarówno panele fotowoltaiczne jak i kolektory słoneczne to energooszczędne i ekologiczne rozwiązania, ale ich opłacalność zależy od indywidualnych potrzeb i tego, w jaki sposób zostaną one wykorzystane. Solary będą dobrym rozwiązaniem dla osób szukających instalacji, która pozwoli uzyskać ciepłą wodę użytkową, tym samym zaspokajając potrzeby domowników lub w znacznym stopniu redukując rachunki za ogrzewanie.
Fotowoltaika to z kolei idealne rozwiązanie dla osób chcących uniezależnić się od dostawcy energii elektrycznej lub znacząco zmniejszyć rachunki z prąd. Dodatkowo taka inwestycja ogranicza również zużycie energii pochodzącej od dostawcy, która najczęściej produkowana jest przez elektrownie węglowe, przez co przyczyniamy się również do ochrony środowiska. Panele fotowoltaiczne na Dolnym Śląsku na przestrzeni lat pozwalają na wypracowanie sporych oszczędności, co jest szczególnie opłacalne przy aktualnych cenach prądu, które stale rosną.