Systemy nawilżania powietrza- kto powinien z nich skorzystać ?
Zbyt suche powietrze zwłaszcza w okresach jesienno-zimowych może dla niektórych być naprawdę uciążliwe. W sytuacji, gdy powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywamy jest zbyt suche możemy odczuć negatywne skutki wpływające na nasze samopoczucie i zdrowie. Wysuszona śluzówka naszego nosa sprawia, że jesteśmy bardziej narażeni na choroby bakteryjne, wirusowe oraz wdychanie roztoczy i pleśni. Suche powietrze sprawia, że w domu unosi się duża ilość kurzu, co może wywoływać alergię lub kaszel. Niektóre osoby zauważają przesuszanie się skóry włosów oraz obniżenie odporności całego organizmu. Nie nawilżone powietrze ma również negatywny wpływ na rośnięcie roślin. W przypadku gdy odczuwamy, że pomieszczenie, w którym przebywamy cechuje się suchym powietrzem warto zadbać o profesjonalny system nawilżania powietrza, który sprawi, że powyższe problemy odejdą w niepamięć.
Jak wygląda system nawilżania powietrza?
System nawilżania powietrza może występować w wielu różnych formach. Na rynku dostępne są nawilżacze parowe, ultradźwiękowe, ewaporacyjne i wiele innych. Odpowiednio nawilżone powietrze w naszym domu sprawi, że będziemy czuć się znacznie lepiej, a nasze zdrowie nie będzie zagrożone. Jakość naszego życia znacznie się poprawi, gdyż powietrze charakteryzujący się dobrymi parametrami odczuwalnie poprawi komfort naszego samopoczucia i za gwarantuje efektywny proces regeneracji sił. Poprawi się stan naszej skóry, która stanie się świetnie i znikną wszelkie niedoskonałości. Decydując się na zakup nawilżacza powietrza przemysłowego warto sprawdzić czy posiada on przynajmniej jeden filtr odwapniający wodę lub cyrkulacyjny. Ponadto musi się on charakteryzować małym zużyciem energii oraz mieć funkcję regulacji przepływu pary. Koniecznie musi być odebrany do pomieszczenia oraz posiadać łatwo dostępne filtry. Nawilżacze powietrza przemysłowe potrzebne są nie tylko do warunków domowych, ale również niektórych firma lub halach produkcyjnych. Odpowiednia wilgotność względna powietrza na magazynach i w innych pomieszczeniach, w których znajdują się konkretne produkty znacznie wpływa na jakość maszyn, zmniejszenie strat w procesie magazynowania surowców półproduktów i gotowych wyrobów. Nawilżanie powietrza przemysłowe jest bardzo istotne w przedsiębiorstwach, w których podczas produkcji przebiega proces malowania bądź lakierowania.
Przemysłowe uzdatnianie wody
Urządzenia wytwarzające wilgoć bardzo często korzystają z uzdatnionej wcześniej wody. Przemysłowe uzdatnianie wody sprawi, że może być ona wykorzystana do utrzymywania odpowiedniej wilgoci w pomieszczeniach pracowniczych. Twarda, wodociągowa woda bardzo często powoduje szybkie zużycie się dysz i pozostałych elementów urządzenia pobierającego wodę do przemysłowego nawilżacza powietrza. Aby temu zapobiec montowane są stacje zmiękczania wody. Ceny stacji mogą się od siebie różnić w zależności od wykorzystanych technologii. Ceny wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Stacje zmiękczania wody są również wykorzystywane w przedsiębiorstwach, w których stosowane są kotły parowe, pralnie, chłodnie lub w tych, w których występują procesy płukania mycia.
W tego typu firmach bardzo często ważną rolę spełnia wysokość temperatury w pomieszczeniach. Zmiękczona i uzdatniona woda może zostać także wykorzystana w procesie chłodzenia mgłą wodną. Jest to skuteczny sposób na zredukowanie temperatury w krótkim czasie. Poprzez specjalny zestaw rozpylana jest woda rozbita na mikrocząsteczki, które natychmiastowo parując obniżają temperaturę otoczenia. Chłodzenie wodne nie powoduje spadania w całych kropel przez co wszelkie produkty oraz pracownicy nie zostają zmoczeni. Chłodzenie mgłą wodną może być również połączony z nawilżaniem powietrza.
Niezależnie od tego jaki sposób nawilżania powietrza wybierze przedsiębiorca do zapewnienia komfortowych warunków pracy w swojej firmie, odpowiednia wilgotność otoczenia sprawi, że praca będzie bardziej efektywna i wydajna.