Usługi tokarskie – na czym polegają?

W dzisiejszych czasach, popyt na usługi tokarskie stale rośnie. Coraz więcej powstaje firm, które oferują usługi w zakresie obrabiania metali oraz innych materiałów. Usługi tokarskie oznaczają obrabianie metali poprzez zastosowanie metody skrawania.

Na czym polegają usługi tokarskie

Usługi tokarskie polegają na stosowaniu wielu różnych maszyn i urządzeń w celu obrabiania różnorodnych powierzchni. Najpopularniejszą maszyną do obrabiania jest tokarka. Często, w warsztatach wykorzystuje się również szlifierki oraz podobne urządzenia.
Podstawowe czynności, jakie wykonuje się przez cały proces, to:

  • Nadawanie kształtu – każdy element, jaki jest obrabiany w warsztacie, musi uzyskać kształt, jakiego wymaga klient. Odpowiednie urządzenia, umiejętności, wiedza i doświadczenie specjalistów, pozwalają im uzyskać właściwy kształt. Do tego dochodzi także wyposażenie warsztatu. W znacznej większości, firmy oferujące usługi tokarskie, mają bogate zaplecze.
  • Otrzymywanie odpowiedniego rozmiaru – wszystkie zamówienia od klientów, muszą być dokładnie określone. Oznacza to również, że metalowe i stalowe elementy muzą mieć pożądany kształt. Urządzenia tokarskie powalają tak obrobić dany produkt, by nadać mu typowy rozmiar. Uzyskiwanie konkretnego rozmiaru jest niezwykle istotne – pozwala to bowiem na wykorzystanie obrobionych elementów stalowych do dalszej produkcji.
  • Wykańczanie – jest to końcowa czynność w całym procesie obrabiania elementów. Kiedy przedmiot ma pożądany kształt i wymiar, wszystkie jego krawędzie należy wyrównać. W znacznej większości, elementy poddawane obróbce skrawaniem, nie mogą posiadać odstających lub ostrych krawędzi. Cała powierzchnia produktu musi zostać wyrównana. Najczęściej, produkty są bowiem wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu.

Te trzy etapy stanowią główny proces podczas obrabiania wszelkich materiałów. Tuż przed rozpoczęciem procesu obróbki, specjaliści ustalają wszelkie szczegóły z klientem. Nadawanie kształtu, wymiaru oraz wykańczanie produktu, to etapy, które wymagają nie tylko skupienia i odpowiednich narzędzi, ale i specjalistycznych danych. Wielu jest klientów, którzy zamawiają usługi tokarskie dla produktów w ilościach hurtowych.
Klient, który chce uzyskać odpowiednio obrobione elementy metalowe lub inne, musi podać wszystkie końcowe wymiary, jakie ma posiadać produkt. Dalsze wykorzystanie elementów obrobionych najczęściej wiąże się z wykorzystaniem ich. Oznacza to, że produkty obrobione są stosowane np. w innych maszynach oraz urządzeniach.

 

firma tokarska świdnica

Materiały, jakie najczęściej są poddawane obróbce skrawaniem, to metale (w tym kolorowe), stal, drewno, żeliwo, aluminium i często też twardsze tworzywo sztuczne. Urządzenia do skrawania to najczęściej tokarki, które dopasowywane są odpowiednio do rodzaju materiału. Usługi tokarskie pozwalają nam uzyskać wiele rozmaitych kształtów, przez co zwiększa się liczba firm, które korzystają z oferty firm.

Kto korzysta z usług tokarskich

W znacznej większości, usługi tokarskie przeznaczane są dla klientów firmowych. Przedstawiciele firm i zakładów produkcyjnych zamawiają konkretną ilość obrabianych elementów.

Mnóstwo jest przedsiębiorstw, które stosują obrobione płytki drewna, stali lub żeliwa. Uzyskane kształty metalowych czy innych przedmiotów, są wykorzystywane np. do budowy maszyn czy urządzeń. Nierzadko także wykorzystuje się je do budowy urządzeń AGD i RTV. Gazówki, lodówki oraz inne urządzenia, jakie znajdują się w naszych domach, dość często zawierają w sobie elementy obrabiane skrawaniem w warsztacie.
Trzeba jednak dodać, że nie brakuje klientów prywatnych, którzy również korzystają z oferty warsztatów. Jest to co prawda rzadkie zjawisko, jednak wielu pasjonatów decyduje się na zakup usługi, dzięki której możliwe jest uzyskanie profesjonalnie obrobionego i wykończonego elementu budowy. Usługi dla klientów prywatnych oraz dla firm oferuje np. HydroFeed ze Świdnicy.