Zastosowanie bram harmonijkowych w przemyśle
Bramy harmonijkowe to dość wygodne i korzystne rozwiązanie dla wszystkich zastosowań, w których miejsce montażu bramy jest ograniczone przestrzennie, a umieszczenie jej ponad światłem bramy jest niemożliwe ze względów technicznych. Bramy harmonijkowe zwijają się do boku panel po panelu, zajmując w rezultacie bardzo mało miejsca i zwalniając skutecznie przestrzeń przejazdu przez bramę bez zastawiania innych elementów wnętrza. Z tego też powodu stanowią doskonałe rozwiązanie przemysłowe i są wykorzystywane zaskakująco często.
Zalety bramy harmonijkowej
Brama harmonijkowa to przede wszystkim oszczędność miejsca i obciążenia, jakie cała jej konstrukcja kładzie na konstrukcji budynku, w którym została zamontowana. Wszędzie tam, gdzie nadproże jest niskie bądź ze względów bezpieczeństwa dla konstrukcji budynku nie istnieje możliwość dodatkowego obciążania stropu, bramy harmonijkowe sprawdzą się doskonale minimalizując lub całkowicie eliminując wspomniane problemy. Skrzydła bramy harmonijkowej poruszają się po specjalnej prowadnicy na rolkach, składając się jedno za drugim i w większości przypadków chowając całkowicie z prawej i/lub lewej strony wnętrza, dając w ten sposób pełen swobodny przejazd przez otwór.
Brama harmonijkowa ma tę niewątpliwą zaletę, że nie obciąża ściany na której się znajduje – w przeciwieństwie do bram segmentowych.
W zależności od indywidualnych potrzeb danej przestrzeni, sposoby otwierania bram harmonijkowych mogą być bardzo różne. W niektórych przypadkach bramy otwierają się i składają wyłącznie w jedną stronę, niczym tradycyjna brama przesuwna, a w innych otwierają się jednocześnie w obie strony, zwiększając stopniowo światło przejścia i dopasowując je do potrzeb podjeżdżającego samochodu czy przechodzącego człowieka. Bramy harmonijkowe mogą chować się we wspomnianych, ale mogą też zsuwać się wzdłuż niej i składać się po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie pomieszczenia.
Bramy harmonijkowe to przede wszystkim konstrukcje mało skomplikowane, dlatego też ich awarie ograniczają się do wymiany drobnych elementów takich jak rolki na prowadnicy czy elementy zasilania, jeśli brama jest oczywiście bramą automatyczną. Wśród jej zalet wymienić należy jednak jednocześnie bardzo dużą wytrzymałość zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i warunki atmosferyczne. Skrzydła bram harmonijkowych są wypełnione od wewnątrz pianką poliuretanową, lub wełną mineralną, dzięki czemu brama po zamknięciu będzie stanowiła doskonałą izolację cieplną i dźwiękową. Bramy te są też wyjątkowo ciche w trakcie pracy, dzięki czemu mogą z powodzeniem pracować w miejscach wymagających obniżenia poziomu hałasu.
Zastosowanie bram harmonijkowych
Bramy harmonijkowe można znaleźć dziś w bardzo wielu przestrzeniach gospodarczych, gdyż dzięki swoim wymiarom stanowią jedno z najbardziej kompaktowych rozwiązań na rynku. Magazyny, hale produkcyjne i wszelkiego rodzaju garaże użytkowe często zamyka się w ten sposób właśnie ze względu na wyjątkową funkcjonalność i wytrzymałość bram harmonijkowych – możliwość pokrycia nimi właściwie dowolnej szerokości otworu jest z pewnością korzyścią, którą wykorzystuje się w ogromnych halach produkcyjnych czy magazynach, w których inne rozwiązania byłyby zwyczajnie zbyt ciężkie i nieporęczne. Bramy harmonijkowe, zależnie od materiału wykonania, charakteryzują się dość dużą wytrzymałością i szczelnością, dlatego też bardzo często spotyka się je jako główne zamknięcia do magazynów, zajezdni tramwajowych, hangarów, myjni samochodowych, warsztatów, czy też hal produkcyjnych.
Bramy harmonijkowe pozwalają na swobodną instalację drzwi awaryjnych dla pracowników oraz personalizację wyglądu bramy, dzięki której dopasowanie jej do elewacji budynku czy wykorzystanie jako platformy reklamowej nie powinno stanowić większego problemu. Bramy harmonijkowe mogą zostać wykonane także w wielu indywidualnych wariantach, w tym z dodatkowymi okienkami pozwalającymi na wpuszczanie światła słonecznego do wnętrza czy ze specjalnymi wycięciami pozwalającymi na poprowadzenie ponad bramą trakcji w zajezdniach tramwajowych. Bramy harmonijkowe są prawdziwie uniwersalnym, wygodnym i oszczędnym rozwiązaniem, które cieszy się dziś ogromną popularnością wśród wielu przedstawicieli przemysłu.